• 2016-12-16

Warsztat Formy Filmowej w Atlasie Sztuki

Awangardowe filmy eksperymentalne, fotografie i analityczne prace wideo – 16 grudnia w Atlasie Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy Warsztatu Formy Filmowej – grupy artystycznej powstałej w 1970 roku przy łódzkiej filmówce. To pierwsza w Łodzi tak duża prezentacja twórczości neoawangardowej formacji.

Andrzej Różycki, „Ukłon Pana Wacka”, 1973 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Różycki, „Ukłon Pana Wacka”, 1973 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbiór najlepszych dzieł z całej kolekcji Warsztatu Formy Filmowej. Wśród nich znajdą się, między innymi, prace Andrzeja Barańskiego, Wojciecha Bruszewskiego, Marka Koterskiego, Janusza Połoma, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Różyckiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Ryszarda Waśko, czy Pawła Kwieka. Podczas wystawy zwiedzający obejrzą różnorodną twórczość Warsztatu Formy Filmowej, na którą składają się liczne fotografie, eseje czy prace wideo oderwane od komercyjnej realizacji. Dodatkowo zostanie zaprezentowany film o Warsztacie Formy Filmowej, którego autorem jest Andrzej Bednarek. Prawdziwe święto dla miłośników sztuki.

Warsztat Formy Filmowej to grupa artystyczna powstała w 1970 roku przy Łódzkiej Państwowej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Obok studentów i absolwentów w jej skład przez lata wchodzili przedstawiciele z różnych dziedzin artystycznych m.in. poeci, plastycy, muzycy czy fotografowie. Formacja stworzyła niezależny program, który zakładał bezinteresowną i oderwaną od komercji realizację filmów, wystaw plastycznych i zdarzeń artystycznych. W centrum zainteresowania znalazło się medium i jego możliwości. Głównym celem działań neoawangardowej grupy było rozszerzenie możliwości sztuk audiowizualnych, a co za tym idzie przekraczanie tradycyjnych granic sztuki i burzenie konwencji artystycznych.

Józef Robakowski „Ćwiczenia na dwie ręce”, 1976 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Robakowski „Ćwiczenia na dwie ręce”, 1976 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Warsztatu Sztuki Filmowej
Od 16 grudnia 2016 roku do 19 lutego 2017 roku
Galeria Atlas Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR