• 2016-12-16

Trans-Atlantyk w białostockim Teatrze Dramatycznym

Już 17 grudnia w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera Trans-Atlantyku Witolda Gombrowicza. Spektakl reżyseruje Jacek Jabrzyk.

„Trans-Atlantyk”, fot. Emilia Rogalska (źródło: materiały prasowe teatru)

„Trans-Atlantyk”, fot. Emilia Rogalska (źródło: materiały prasowe teatru)

 

Trans-Atlantyk jest swoistym pamiętnikiem autora z początku jego pobytu na emigracji w Argentynie. Dzieło Gombrowicza jest próbą odmitologizowania historii, zdjęcia narodowego jarzma z jednostki, uczynienia jej wolną i w pełni odpowiedzialną za swoje działania. Za adaptację oraz reżyserię spektaklu odpowiada Jacek Jabrzyk. To jego kolejna realizacja w białostockim Teatrze Dramatycznym. W 2014 roku wyreżyserował Rewizor Nikołaja Gogola.

Chciałbym, żeby to było przedstawienie, które w jakiś sposób nas rozwibruje. Gdzie będziemy mogli poczuć dużo rzeczy sensualnie, poza słowem, poza sytuacją. Chciałbym, żeby refleksja była wynikiem emocjonalnego spotkania z Gombrowiczem i barwną galerią jego bohaterów. Mam nadzieję, że ten spektakl właśnie tak zadziała. Z jednej strony będzie dobrą zabawą, z drugiej będzie dotykał spraw tak naprawdę dla nas wszystkich podstawowych. Trans-Atlantyk ma szekspirowską konstrukcję. Są tam sceny, które niosą molowe, poważne tematy, przeplatane intermediami, sytuacjami buffo. Na tej właśnie zasadzie zbudowany jest Trans-Atlantyk. Wbrew pozorom jest to bardzo śmieszny, momentami wzruszający tekst. Dotykający dużego wachlarza emocji. Gombrowicz, wbrew obiegowym opiniom, jest błyskotliwym autorem, z dużym poczuciem humoru oraz niezwykłą wyobraźnią – mówi Jacek Jabrzyk.

Andrzej Kłak, „Trans-Atlantyk”, fot. Emilia Rogalska (źródło: materiały prasowe teatru)

Andrzej Kłak, „Trans-Atlantyk”, fot. Emilia Rogalska (źródło: materiały prasowe teatru)

Scenografię i kostiumy do Trans-Atlantyku przygotował Bartholomäus Martin Kleppek. Muzykę stworzył Jakub Orłowski, a choreografią zajmuje się Mikołaj Mikołajczyk. To kolejny projekt, który realizuje w Białymstoku ten wybitny choreograf.

Na deskach Teatru im. Aleksandra Węgierki tańczyłem już w zeszłym tysiącleciu, w sezonie 1989/1990, w spektaklu Król siedmiodniowy w reżyserii […] Henryka Tomaszewskiego, z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Minęło wiele lat i moje drogi artystyczne związały mnie ponownie w tym miastem, wielokrotnie tańczyłem na Festiwalu Kalejdoskop […]. W Teatrze im. Aleksandra Węgierki zadebiutowałem spektaklem Rewizor Gogola w reżyserii Jacka Jabrzyka. Moja obecność przy Trans-Atlantyku Gombrowicza jest pokłosiem tamtego spotkania. To był wyjątkowy czas, wiosna, maj, kwitły bzy, których pełno przed teatrem, spotkałem otwartych, przyjaznych ludzi, z którymi poznałem miejsce „dalekie”, jak się wtedy wydawać mogło. Wyidealizował mi się ten „wschód”, smakował z każdym dniem po premierze coraz bardziej, chciałem wracać jak najszybciej. Jestem ponownie. Ci sami ludzie, to samo miejsce, podobne sytuacje, przyzwyczajenia sprzed lat, pora roku inna zupełnie, zimno, szaro, smutno. Za kilka dni kończy się ta przygoda, pozostawiam po sobie smutek, walkę, ironię i gwałt na niewinności. Taki czas – mówi choreograf.

18 grudnia spektakl zostanie zaprezentowany w ramach Premiery Akademickiej. Po pokazie widzowie będą mogli spotkać się z Jackiem Jabrzykiem, Mikołajem Mikołajczykiem oraz z aktorami.

Realizatorzy:

Reżyseria i adaptacja: Jacek Jabrzyk
Scenografia i kostiumy: Bartholomäus Martin Kleppek
Muzyka: Jakub Orłowski
Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
Inspicjent: Jerzy Taborski

W spektaklu występują:

Ewa Palińska – Kobieta
Katarzyna Siergiej – Kobieta
Monika Zaborska-Wróblewska – Kobieta
Andrzej Kłak (gościnnie) – Gombrowicz
Miłosz Pietruski (gościnnie) – Cieciszowski, Pułkownik Fichcik, Rachmistrz
Bernard Bania – Horacjo
Krzysztof Ławniczak – Poseł/Minister Kosiubidzki
Rafał Olszewski/Karol Smaczny – Radca Podsrocki
Patryk Ołdziejewski – Ignaś
Sławomir Popławski – Ciumkała
Piotr Półtorak – Pyckal
Piotr Szekowski – Baron
Marek Tyszkiewicz – Gonzalo
Franciszek Utko – Tomasz

Witold Gombrowicz, Trans-Atlantyk
Premiera: 17 grudnia 2016 roku, godz. 18.oo
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Dodaj komentarz