Organizacja wystawy dzieł sztuki – to nie takie proste jak myślisz

Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz myśleć o organizacji wystawy własnych fotografii, właśnie otrzymałeś od przełożonego zlecenie zorganizowania wystawy dzieł sztuki lokalnego artysty, czy pozostało Ci kilka dni do wernisażu w największej galerii sztuki w mieście – poniższe porady pozwolą Ci sprawdzić, czy wszystko jest zaplanowane jak należy i nic nie zakłóci Tobie ani Twoim gościom doskonałej atmosfery wydarzenia.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Sprzedaż biletów

Nie wyważaj otwartych drzwi i skorzystaj z któregoś ze sprawdzonych systemów sprzedaży i dystrybucji biletów online – oferty KupBilet czy Evenea na pewno będą warte rozważenia. Oczywiście w przypadku Twojego wydarzenia sens może mieć także zaoferowanie sprzedaży offline, która pozwoli Ci trafić do innych grup odbiorców i zwiększyć frekwencję na wydarzeniu.

Logistyka

Transport dzieł sztuki to bardzo duże wyzwanie. Terminowe zebranie dzieł pochodzących często z wielu państw w jednym miejscu jest trudne, ale w tym przypadku zwykle to nie terminowość jest najważniejsza, a bezpieczeństwo eksponatów. Dobrym miejscem na znalezienie partnerów w transporcie będzie portal usług kurierskich Europaka.pl, który pozwala zorganizować transport w obszarze krajów Unii Europejskiej oraz poza nią z wykorzystaniem wyspecjalizowanych przewoźników.

Marketing

O ile nie organizujesz wystawy dzieł Vincenta van Gogha czy Pablo Picasso, prawdopodobnie nie będziesz celować w dotarcie do odbiorcy masowego. Zwykle największe efekty może przynieść nastawienie się na odbiorcę lokalnego i zainteresowanego specyficzną tematyką. Branżowe czasopisma, portale oraz kanały w mediach społecznościowych – w tym influencerzy – to obszary, które powinny znaleźć się w planie marketingowym całego przedsięwzięcia.

Planowanie przestrzeni

Zależnie od miejsca, które zostało wybrane na lokalizację wystawy będziesz mieć mniejszego lub większego wpływu na rozmieszczenie eksponatów. Pamiętaj o tym, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Pomyśl o tym, które pozycje mogą cieszyć się największą popularnością i zaplanuj przy nich więcej miejsca dla zwiedzających. Bardzo istotną rolę w ostatecznym wyglądzie i odbiorze ekspozycji pełni światło – pamiętaj o jego odpowiednim rozplanowaniu jeszcze zanim zaczniesz ustawiać eksponaty.

Jak poszerzyć swoją wiedzę?

Powyżej ujęliśmy tylko najważniejsze punkty o które musisz zadbać. Organizacja wystaw to bardzo szeroki temat i warto będzie zajrzeć do książki Organizacja wystaw. Podręcznik dla muzeów, bibliotek i archiwów autorstwa Fredy Matassy. To ponad 350 stron szczegółowej, praktycznej wiedzy popartej wieloletnim doświadczeniem autorki.

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR