Organizacja wystawy dzieł sztuki – to nie takie proste jak myślisz

Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz myśleć o organizacji wystawy własnych fotografii, właśnie otrzymałeś od przełożonego zlecenie zorganizowania wystawy dzieł sztuki lokalnego artysty, czy pozostało Ci kilka dni do wernisażu w największej galerii sztuki w mieście – poniższe porady pozwolą Ci sprawdzić, czy wszystko jest zaplanowane jak należy i nic nie zakłóci Tobie ani Twoim gościom doskonałej atmosfery wydarzenia.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Sprzedaż biletów

Nie wyważaj otwartych drzwi i skorzystaj z któregoś ze sprawdzonych systemów sprzedaży i dystrybucji biletów online – oferty KupBilet czy Evenea na pewno będą warte rozważenia. Oczywiście w przypadku Twojego wydarzenia sens może mieć także zaoferowanie sprzedaży offline, która pozwoli Ci trafić do innych grup odbiorców i zwiększyć frekwencję na wydarzeniu.

Logistyka

Transport dzieł sztuki to bardzo duże wyzwanie. Terminowe zebranie dzieł pochodzących często z wielu państw w jednym miejscu jest trudne, ale w tym przypadku zwykle to nie terminowość jest najważniejsza, a bezpieczeństwo eksponatów. Dobrym miejscem na znalezienie partnerów w transporcie będzie portal usług kurierskich Europaka.pl, który pozwala zorganizować transport w obszarze krajów Unii Europejskiej oraz poza nią z wykorzystaniem wyspecjalizowanych przewoźników.

Marketing

O ile nie organizujesz wystawy dzieł Vincenta van Gogha czy Pablo Picasso, prawdopodobnie nie będziesz celować w dotarcie do odbiorcy masowego. Zwykle największe efekty może przynieść nastawienie się na odbiorcę lokalnego i zainteresowanego specyficzną tematyką. Branżowe czasopisma, portale oraz kanały w mediach społecznościowych – w tym influencerzy – to obszary, które powinny znaleźć się w planie marketingowym całego przedsięwzięcia.

Planowanie przestrzeni

Zależnie od miejsca, które zostało wybrane na lokalizację wystawy będziesz mieć mniejszego lub większego wpływu na rozmieszczenie eksponatów. Pamiętaj o tym, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Pomyśl o tym, które pozycje mogą cieszyć się największą popularnością i zaplanuj przy nich więcej miejsca dla zwiedzających. Bardzo istotną rolę w ostatecznym wyglądzie i odbiorze ekspozycji pełni światło – pamiętaj o jego odpowiednim rozplanowaniu jeszcze zanim zaczniesz ustawiać eksponaty.

Jak poszerzyć swoją wiedzę?

Powyżej ujęliśmy tylko najważniejsze punkty o które musisz zadbać. Organizacja wystaw to bardzo szeroki temat i warto będzie zajrzeć do książki Organizacja wystaw. Podręcznik dla muzeów, bibliotek i archiwów autorstwa Fredy Matassy. To ponad 350 stron szczegółowej, praktycznej wiedzy popartej wieloletnim doświadczeniem autorki.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR