Inside Out – historie przeciw Historii

Już 17 grudnia projekt Inside Out – historie przeciw Historii pojawi się po raz pierwszy w Polsce, w Poznaniu. Ta akcja społeczno-artystyczna została doskonale przyjęta przez miłośników sztuki współczesnej i nie tylko w 129 krajach na całym świecie. Nad jej stworzeniem pracowało do tej pory ponad 250 000 ludzi.

„Inside Out na Times Square w Nowym Jorku”, fot. JR (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inside Out na Times Square w Nowym Jorku, fot. JR (źródło: materiały prasowe organizatora)

Francuski fotografik JR, określany jako Banksy fotografii, po otrzymaniu nagrody TED Prize w 2011 roku postanowił wystartować z nowym projektem. Założeniem Inside Out miała być egalitaryzacja sztuki. Przedstawienie opowieści zwyczajnych ludzi na wieloformatowych wydrukach miało kłaść nacisk na to, że każdy z nas jest częścią większej historii, a jednocześnie sam kreuje swoją własną – unikalną i niepowtarzalną.

Projekt w szybkim czasie zdobył ogromną popularność. Jego twórcy od Ekwadoru po Nepal, od Meksyku po Palestynę poruszyli takie tematy jak zmiana klimatu, nadzieja, różnorodność czy akty przemocy. W Nowym Jorku na Times Square pojawiło się 6 tysięcy zdjęć mieszkańców po wybuchu huraganu Sandy. Francuski Panteon został pokryty autoportretami paryżan. Po ataku terrorystycznym na redakcję Charlie Hebdo pomysłodawcy Inside Out szybko zareagowali, tworząc billboardy ze zdjęciami oczu poszkodowanych dziennikarzy.

Poznańska odsłona akcji, która odbędzie się 17 grudnia, niesie za sobą zarówno międzynarodowy, jak i lokalny charakter. Międzynarodowy, bo organizatorzy czerpią wzorce z zakończonych sukcesem edycji w Afryce, Azji czy obu Amerykach. Doceniając projekt JR, wierzą że nowatorska dyskusja na tematy często pomijane jest ważna i przyniesie odkrywcze rezultaty. Lokalny, bo jednocześnie kochają Poznań i chcą skupić się na tematach, które go dotykają. Postaci przez nas sfotografowane przez nich charakter everymana, co pozwoli mieszkańcom utożsamiać się z nimi.

Inicjatorzy zdecydowali się na wybranie trzech grup: uczestników wydarzeń poznańskiego Czerwca ’56, obcokrajowców przebywających w mieście i żołnierzy borykających się z PTSD – zespołem stresu pourazowego. Chcą połączyć ich losy w lokalnej historii, inicjując dialog i skłaniając do przemyślenia tematów związanych z tolerancją, różnorodnością oraz wojną. Miejskiej odsłonie projektu, która pojawi się w sobotę w Nowej Gazowni (ul. Ewangelicka 1) oraz na fasadzie filii Biblioteki Raczyńskich (ul. Św. Marcin 65) towarzyszyć będzie wydanie katalogu dokumentującego projekt w przestrzeni Poznania, gdzie zostaną także spisane historie uczestników.

„Inside Out na fasadzie paryskiego Panteonu”, fot. JR (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inside Out na fasadzie paryskiego Panteonu, fot. JR (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inside Out – historie przeciw Historii
17 grudnia 2016 roku
Poznań

Dodaj komentarz