Marzenia o brytyjskiej utopii

Nakładem Korporacji Ha!art ukazała się powieść Dariusza Orszulewskiego. Zjednoczone Siły Królestwa Utopii to narracja o sytuacji polskich imigrantów mieszkających na co dzień w Wielkiej Brytanii.

Dariusz Orszulewski, „Zjednoczone Siły Królestwa Utopii” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Dariusz Orszulewski, „Zjednoczone Siły Królestwa Utopii” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wszystko się zaczęło, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej. Wielką Brytanię zalał strumień polskich imigrantów. Konserwatywne media brytyjskie biły na alarm, że oto nadjeżdżają barbarzyńcy, a sami barbarzyńcy marzyli o brytyjskiej utopii, dokładnie tak jak bohater tej powieści. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana dla obu stron. Powieść Dariusza Orszulewskiego wiąże ze sobą tysiące historii Polaków na Wyspach, którzy przez lata stali się drugą największą mniejszością zamieszkującą Zjednoczone Królestwo. Historii wybitnych, odrażających, a także tych zupełnie przeciętnych. Historii, których dalszy ciąg stoi pod znakiem zapytania. Brexit to cios dla wielokulturowej Europy. Zjednoczone Siły Królestwa Utopii to być może ostatnia polska powieść emigracyjna.

Dariusz Orszulewski (1973) – debiutował książką Ssaki się leczą (Lampa i Iskra Boża, 2003). Opublikował również Schab od Armaniego (2005), Ostatni tramwaj dla śpiących za miastem (2010) i Jezus nigdy nie był aż tak blady (2013). Identyfikuje się z poetyką liberatury. Mieszka w Anglii.

Dariusz Orszulewski, Zjednoczone Siły Królestwa Utopii
Korporacja Ha!art
Premiera: 10 grudnia 2016 roku

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR