Reportaże Plewińskiego

Wojciech Plewiński, legenda polskiej fotografii powojennej, znany jest przede wszystkim z wieloletniej współpracy z tygodnikiem „Przekrój” oraz fotografii te-atralnej. Fundacja Sztuk Wizualnych podjęła się opracowania innej, mniej znanej części dorobku artysty: fotografii reporterskiej, stanowiącej unikalne świadectwo rzeczywistości powojennej.

„Wojciech Plewiński” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wojciech Plewiński” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Owocem dwuletniego przedsięwzięcia będzie platforma internetowa zawierająca ponad 2 tysiące w znacznej mierze niepublikowanych zdjęć (2016) oraz wystawa najważniejszych cykli reporterskich Plewińskiego (2017). Premiera portalu z udziałem artysty odbędzie się 16 grudnia.

Wojciech Plewiński – urodził się w 1928 w Warszawie, ale jest przez całe dorosłe życie związany z Krakowem. Tu studiował architekturę, tu rozpoczął karierę fotograficzną – jak wspomina, za swoje pierwsze zdjęcia otrzymał w konkursie turystycznym menażkę i plecak; ta skromna zachęta „wystarczyła na całe życie”. Jednak to nie fotografia turystyczna stała się znakiem rozpoznawczym Plewińskiego. Od samego początku kariery związany był z krakowskim tygodnikiem „Przekrój”: dostarczał portrety na okładkę pisma, zdjęcia młodych, atrakcyjnych kobiet. Właśnie z takich fotografii jest najlepiej znany. Inny ważny nurt jego działalności to fotografia teatralna: jego archiwum tworzy prawdziwą historię polskiego teatru powojennego.

Zbyt rzadko mówi się natomiast o Wojciechu Plewińskim jako autorze zdjęć reporterskich:

Reportaże Plewińskiego, oglądane dzisiaj, uderzają doskonałym kadrowaniem, pewnym, szybkim i powtarzalnym, zainteresowaniem człowiekiem i jego najbliższym otoczeniem – mówi Wojciech Nowicki, kurator platformy i wystawy. Tematem zdjęć Wojciecha Plewińskiego jest często portret; zwraca wreszcie uwagę zdolność do oddania tego, co można nazwać duchem czasów. Fotograf skupia się na tym, co jemu samemu wydaje się ciekawe (co o tyle łatwo wyjaśnić, że jego zdjęcia powstawały na obrzeżach zamówień prasowych lub zgoła bez zamówienia), przy okazji nie pozostawiając wątpliwości co do tego, kiedy zdjęcia zostały wykonane.

Na platformę wojciechplewinski.com złożą się dwie warstwy. Pierwsza to ponad 2 tysiące zdjęć stanowiących cyfrowe archiwum fotografa. To bogaty wybór, pozwalający na zapoznanie się z najlepszymi zdjęciami z całej jego sześćdziesięcioletniej kariery. Druga warstwa to wirtualna galeria: dwanaście cykli z lat 1957–2003 wybranych przez kuratora projektu.

Przedstawiony materiał uzupełnią teksty dotyczące samego fotografa, jak i poszczególnych cykli, a także wybór portretów artysty i materiały archiwalne. Poszczególnym cyklom będzie towarzyszył odautorski komentarz audio, w którym Wojciech Plewiński ujawnia okoliczności powstania kolejnych cykli, a także krótki film wideo, w którym fotograf opowiada o swojej karierze fotograficznej.

Wojciech Plewiński, „Ziemie zachodnie. Słupsk”, 1957 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Plewiński, „Ziemie zachodnie. Słupsk”, 1957 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem Fundacji Sztuk Wizualnych, jak i samego artysty jest zwrócenie uwagi szerszej publiczności na inną stronę twórczości Plewińskiego. Jawi się on jako jeden z klasyków polskiej fotografii drugiej połowy XX wieku, także za sprawą reportażu. Fundacja Sztuk Wizualnych zaprasza na spotkanie premierowe, w którym udział wezmą Wojciech Plewiński oraz Wojciech Nowicki.

Platforma wojciechplewinski.com 
Kurator: Wojciech Nowicki
Koncepcja strony: Karol Hordziej
Premiera platformy oraz spotkanie:
16 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25 w Warszawie

Dodaj komentarz