Dźwiękobrazy

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 zaprasza 16 grudnia na wernisaż wystawy Dźwiękobrazy | Imaginary soundscapes oraz koncert Stéphane Clor.

Stéphane Clor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stéphane Clor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzisiejszego poranka odnalazłem ponownie moje uszy. Zostawiłem je w szufladzie, obok zegara z niekończącym się, podwójnym tykaniem huśtawki wahadła, bliskiego niespokojnemu metronomowi. Długo zajęło mi wtórne przywyknięcie do moich uszu – nie używałem ich już przez dłuższy czas.

Na początku świat po prawej stronie: chrzęst drewnianej podłogi, ostrej i suchej, oddech dziurki od klucza jak szepty zapomnianych duchów. Ściany wibrują, a uspakajający bas roztacza się wokół i wypełnia całe moje ciało.

Świat po lewej stronie to okno: to, co za nim, wiatr uderzający rytmicznie o szybę. Gałęzie tańczą imitując dźwięk nieskończonej masy nasion rozrzuconej w powietrzu. Silnik rozdziela ulice rykiem dzikiego zwierzęcia. Wszystkie te dźwięki tworzą hipnotyzującą symfonię, która mnie usypia. Zamykam oczy i zatracam się w dźwięku. Uszy – nigdy więcej was nie zapomnę. (Stéphane Clor)

Stéphane Clor jest francuskim muzykiem i artystą. Gra głównie muzykę elektroakustyczną, improwizowaną na kontrabasie i wiolonczeli. Bada relacje między dźwiękiem, ruchem, przestrzenią a czasem. Programuje interaktywne, kinetyczne systemy do spektakli oraz instalacji wizualnych i muzycznych. Zajmuje się również działaniami pedagogicznymi wokół muzyki komputerowej.

Obecnie artysta odbywa rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w ramach prowadzonego od 2011 roku projektu wymian rezydencji artystycznych przez Stowarzyszenie Apollonia ze Strasburga, Miasto Strasburg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W poprzednich edycjach w programie wymiany bilateralnej wzięli udział: Ahmet Dogan, Patrick Bogner, Jia Qiu, Dorothee Haller oraz Yiumsiri Vantanapindu. Wśród polskich artystów, wyjeżdżających na pobyt rezydencyjny do Strasburga znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch, Grzegorz Stefański oraz – obecnie – Urszula Kozak.

Dźwiękobrazy / Imaginary soundscapes
Wystawa i koncert Stéphane Clor

Wernisaż i koncert: piątek 16 grudnia 2016 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 22 grudnia 2016 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 w Gdańsku

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR