Udane przedsięwzięcia: raport polskich studentów

15 grudnia w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie zostanie zaprezentowany raport o stanie architektury światowej. Powstał on dzięki warsztatom studenckim organizowanym podczas 15. Biennale Architektury w Wenecji.

Udane przedsięwzięcia – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Udane przedsięwzięcia – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wybrani w otwartym konkursie studenci z uczelni w całym kraju zwiedzili wszystkie prezentowane w 2016 roku w Wenecji pawilony narodowe, pozyskali odpowiedzi z rozesłanych do kilkudziesięciu zagranicznych architektów i kuratorów ankiet oraz zebrali dodatkowe dane; na tej podstawie stworzyli ponad trzystustronnicowy raport o aktualnym stanie i wyzwaniach architektury na świecie. Cały projekt trwał 8 miesięcy.

Tworzenie sensownej architektury jest prawdopodobnie najważniejszym zadaniem, któremu należy dziś sprostać, będąc architektem – powiedział Jean Pierre Crousse (kurator pawilonu peruwiańskiego).

15 grudnia w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie przedstawione zostaną najciekawsze przykłady architektonicznych przedsięwzięć w różnych krajach, wnioski wynikające z przeprowadzonych ankiet. Dyskusję podsumowującą poprowadzi Piotr Sarzyński, publicysta tygodnika „Polityka”, autor licznych publikacji z dziedziny sztuk wizualnych, muzealnictwa, designu oraz architektury, w tym m.in. książki poświęconej estetyce polskich miast Wrzask w przestrzeni.

Program wydarzenia:

  • 15.00–15.10: Wprowadzenie do projektu, idea warsztatów – Michał Wiśniewski, Ewa P. Porębska
  • 15.10–16.50: Prezentacja 15 architektonicznych historii powstałych na podstawie zebranych materiałów w pawilonach i odpowiedzi kuratorów – uczestnicy warsztatów
  • 16.50–17.00: Udane przedsięwzięcia w liczbach – prezentacja statystyk utworzonych na podstawie odpowiedzi kuratorów pawilonów narodowych – Beata Tylec
  • 17.00–17.10: Prezentacja wniosków – Agata Twardoch, Maciej Siuda, Michał Wiśniewski, Ewa P. Porębska
  • 17.10–18.00: Dyskusja podsumowująca projekt (prowadzenie – Piotr Sarzyński)

Organizatorzy:

  • Miesięcznik „Architektura-Murator”
  • Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
  • Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Udane przedsięwzięcia: raport polskich studentów
15 grudnia 2016, godziny 15.0018.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, plac Małachowskiego 3

Dodaj komentarz