Matahari

Wystawa Matahari (Oko Dnia) jest wynikiem długotrwałego nomadycznego projektu artystycznego, który Alicja Łukasiak i Grzegorz Drozd rozpoczęli w 2010 roku na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Jest to jego kolejna odsłona, realizowana tym razem w Galerii Białej w Lublinie.

Grzegorz Drozd i Alicja Łukasiak, „Matahari” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Drozd i Alicja Łukasiak, „Matahari” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Łukasiak i Grzegorz Drozd są związani z Lublinem nie tylko uczelnią UMCS, ale także środowiskowo. Wschód jest dla nich wciąż interesujący i od jakiegoś czasu głośno o tym mówią. Interesuje ich ruch a napędza potrzeba ciągłej zmiany.  Jednym z powodów, dla którego artyści wyruszyli była potrzeba spojrzenia na własną kulturę z dystansu, z zewnątrz, oraz poszukiwanie inspiracji wynikającej z nowego doświadczenia. Badając strukturę natury i poszukując form jej wyrazu chcieli zdobyć wiedzę i „uprawnienia” do realizacji prac, które pojawiają się w Białej.

Wystawa jest konstrukcją, w której nacisk został położony na ukazanie manualnej pracy. To rodzaj manifestacji, która pomimo różnic w postawach jest wspólna. Dyskusja na tym pokazie będzie toczyła się także na tym poziomie. Oprócz tego ważne jest aby zrozumieć pierwiastek niezależności. Jego gwarantem jest kult wiecznej energii słońca, której artyści stali się wyznawcami. Animizm i jego żywi wyznawcy był dla artystów celem wędrówki na Wschód. Odnaleźli tam wioski i ludzi, którzy żyją w zgodzie z naturą lecz byli pełni agresji wobec siebie. Spotkali animistów i ich pierwotne wspólnoty, aby „zaczerpnąć wody ze źródła”. Na wystawie będzie można zobaczyć prace z lat 2010 do 2014, oraz nowe obrazy, obiekty, które powstały specjalnie na wystawę w Galerii Białej.

Grzegorz Drozd – urodził się w 1970 roku, w latach 1992–1995 studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Ukończył Wydział Malarstwa i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2007 r. Brał udział w kilku rezydencjach artystycznych, kilkakrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnim czasie zrealizował indywidualne wystawy: Zmory w CSW Zamek Ujazdowski oraz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą: w krakowskim MOCAKu, Znakach Czasu w Toruniu, Waterside Contemporary w Londynie. Drozd to artysta wszechstronny, czujny obserwator rzeczywistości, którą opisuje własnym językiem, budując niewygodne i zaskakujące sytuacje, często bez scenariusza. Gra z konwencją i rytuałem, wyprowadzając sztukę z nawiasu umowności. Manipulator, na własne konto deklarujący: „artysta to dla mnie banita społeczny i przestępca”. Twórca relacyjny, partycypacyjny, autor dzieł będących wehikułem osobistych emocji. W 2010 roku symbolicznie „opuścił” kulturę zachodu, kierując swą nomadyczną wędrówkę w stronę dalekiego południa Azji, poszukując Utraconego Raju. Od tego czasu porusza się w przestrzeni kulturowo otwartej”.

Alicja Łukasiak – urodziła się w 1975 roku, ukończyła studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2000 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni litografii prof. Piotra Lecha. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Wyszehradzkiej. Od 2003 współtworzy wraz z Grzegorzem Drozdem projekt Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR). Łukasiak jest zainteresowana naturą, w której analizuje człowieka jako gatunek dominujący. Z jednej strony ukazuje jego destrukcyjny wpływ na środowisko, a z drugiej stara się ukazać piękno i różnorodność życia, które jest dla niej zagadkowym fenomenem, a twórczość artystyczna formą emocjonalnej opowieści. W jej pracach fauna i flora ulegają personifikacji, dzięki której owady czy rośliny podlegają prawom narzuconym przez nadrzędną formę egzystencji – człowieka. Pracuje wykorzystując glinę czy farby wodne, eksperymentuje z tradycyjnymi technikami. Zwraca uwagę na siłę koloru i jego znaczenie. Sztuka jest dla niej działaniem etycznym, w którym to nie społeczeństwo, lecz natura gra główna rolę.

Grzegorz Drozd i Alicja Łukasiak. Matahari 
Od 9 grudnia 2016 roku do 20 stycznia 2017 roku
Galeria Biała w Lublinie

Dodaj komentarz