Cyklamen

Wystawa Cyklamen to działanie pozainstytucjonalne, oddolne, które ma na celu przybliżenie mieszkańcom Torunia lokalnej sceny artystycznej młodego pokolenia. W ramach projektu zostaną zaadaptowane nieużywane na co dzień pomieszczenia, mieszczące się w centrum miasta. Duża, opuszczona przestrzeń znajdująca się na poddaszu kamienicy na kilka dni zostanie zamieniona w tymczasową galerię sztuki.

Agata Przyżycka, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Przyżycka, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorem wystawy jest Sylwester Galushka, który od lat z powodzeniem wspiera niezależnych twórców w Gdańskiej Koloni Artystów.

Znajdujemy się na plaży, niebo jest cyklamenowe, piasek czarny. Półprzezroczyste drobinki dają złudzenie rozsianych refleksów. Morze opalizuje seledynowo, jest gorąco, parno. Sączymy fluorescencyjne drinki w blasku jakiegoś odległego słońca, siedząc w śnieżnobiałym leżaku. Ulatniamy się. (Ida Wiśniewski)

Karolina Mełnicka – urodziła się w 1988 roku w Toruniu, absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (2010) oraz kierunku multimedia na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie (2016). Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje sie sztuką wideo, fotografią, obiektem i performansem. Tworzy prace zaangażowane społecznie interpretując współczesną rzeczywistość jako przestrzeń zarówno realną jak i wirtualną. Jest współtwórczynią (wraz ze Stachem Szumskim) projektu Nomadic State stanowiącego próbę utworzenia bez terytorialnego państwa. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Agata Przyżycka – urodziła się w 1992 roku w Toruniu. Doktorantka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych oraz finalistka konkursów malarskich m.in.: 2016 – VI Przegląd Młodej Sztuki ‘Świeża Krew’; 2016 – II Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego; 2015 – Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Wojciecha Fangora. W 2016 roku otrzymała również wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim AleSztuka2!. Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia 2017. Zajmuje się malarstwem oraz fotografią. W swoich pracach posługuje się niejasnymi, cielesnymi formami, które budują abstrakcyjne przedstawienia.

Katarzyna Stępień (Kosmos) – urodziła się w 1990 w Olsztynie. Ukończyła Edukację Artystyczną na UMK w Toruniu w specjalności Intermedia. Z wykształcenia i zajawki również krawcowa. Zajmuje się projektowaniem graficznym i video. Autorka ingerencji w przestrzeni miejskiej. Administratorka fanpage’y, założycielka bloga i kanału na Youtube, dokumentalistka codzienności, performerka, nałogowa gadżeciara i sroka. W pracowni gromadzi świecidła i dziwne rzeczy. Opętana wizją grzybopodobnych mutantów, które ciągle rysuje. Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury.

Cyklamen. Katarzyna Kosmos, Karolina Mełnicka, Agata Przyżycka
Organizator: Fundacja Nie.Art
Kurator: Sylwester Galuschka
Od 15 do 18 grudnia 2016 roku
Wernisaż 14 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
ul. Szeroka 19 w Toruniu

Dodaj komentarz