Laniakea

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę Laniakea Bogdana Korczowskiego, której wernisaż odbędzie się 15 grudnia.

Bogdan Korczowski, „Laniakea” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogdan Korczowski, „Laniakea” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Astronomowie z Uniwersytetu Hawajów niedawno dokonali przewrotu w obrazie otaczającego nas kosmosu. Dowodzą, że nasza galaktyka, Droga Mleczna, należy do supergromady galaktyk, która obejmuje dużo większy fragment kosmosu, niż to sobie dotychczas wyobrażano. Nazwali ją Laniakea, co w języku hawajskim oznacza niezmierzone niebo. Ludzką wyobraźnią rzeczywiście trudno ogarnąć ten archipelag gwiazd – rozciąga się on na ponad pół miliarda lat świetlnych, liczy około 100 tys. galaktyk i ma masę blisko 100 biliardów słońc (…). Granice tej supergromady wyznaczono analizując ruch galaktyk, podążających tam, gdzie ciągnie je siła grawitacji. Naukowcy wykreślili mapę, która pokazuje te galaktyczne prądy o długości setek milionów lat świetlnych… (Bogdan Korczowski, tekst do folderu ekspozycji)

Bogdan Korczowski – urodził się w 1954 roku w Krakowie. W 1978 ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Debiutował na festiwalu Nowa Ruda w 1974 roku z performance Biały Rower jako hommage idei sztuki Marcela Duchampa. W 1980 osiedlił się w Paryżu, gdzie mieszka do dziś. Tam w 1985 roku otrzymał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (Beaux-Arts) w pracowni Abrahama Hadada. Za swoją działalność artystyczną został wyróżniony w 1986 roku nagrodą Rady Regionu Ile-de-France. W latach 1986–1995 regularnie przebywał i wystawiał w Nowym Jorku, gdzie w 1988 otrzymał stypendium Fundacji Pollock-Krasner. W czerwcu 1989 roku odbyła się monograficzna wystawa Korczowski. Malarstwo w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. W 1998 roku Instytut Polski w Paryżu zorganizował retrospektywną wystawę artysty.

W Paryżu przez dwadzieścia lat artysta współpracował i regularnie wystawiał w Galerii Nicole Ferry. W 2004 roku brał udział dwiema wystawami w Sezonie Polskim we Francji Nova Polska organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Do chwili obecnej Bogdan Korczowski miał ponad sto wystaw indywidualnych.

Bogdan Korczowski, „Laniakea” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogdan Korczowski, „Laniakea” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogdan Korczowski. Laniakea
Kuratorka: Elżbieta Fuchs
Od 15 grudnia 2016 roku do 10 stycznia 2017 roku
Wernisaż 15 grudnia 2016 roku, godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz