Ubik Katarzyny Żelaskiej

Propaganda w Warszawie zaprasza na wystawę Ubik, prezentującą twórczości Katarzyny Żelaskiej.

Katarzyna Żelaska, „Ubik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Żelaska, „Ubik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książka Ubik autorstwa Philipa Dicka była w swoim czasie absolutnym bestsellerem. Opowiada o niedalekiej przyszłości, w której dzięki osiągnięciom naukowym możliwe jest życie po śmierci. Możliwe, ale i niebezpieczne, ponieważ w pewnym momencie wszystko wymyka się spod kontroli i realny świat zaczyna się mieszać z wirtualnym. Nikt już nie wie, w jakiej rzeczywistości żyje.

Katarzyna Żelaska czytała tę powieść w czasie studiów na warszawskiej ASP. Już wówczas oprócz sztuki fascynowała ją programistyka i jej potencjalne możliwości. Dzisiaj przeszłość dogoniła teraźniejszość i choć artystka nadal maluje obrazy, tak jak ją uczono przed laty, to treści i znaczenia w nich ukryte można odnaleźć tylko w elektronicznym świecie.

Ubik w książce Dicka jest uniwersalnym preparatem, który stosuje się do wszystkiego. Obrazy na wystawie są kodami QR namalowanymi pędzlem na zagruntowanym płótnie. Tutaj Ubikiem, w wersji artystki, jest telefon odczytujący kody QR, czyli to, co właściwie obrazy sobą przedstawiają. Jedynie dzięki nowoczesnemu urządzeniu wchodzimy we wspomnienia autorki, stykamy się z jej innymi pracami, poznajemy to wszystko, co chciała nam przekazać. A obrazy? Choć można je opisywać, analizować jak każde obrazy abstrakcyjne same w sobie mają połowiczne znaczenie, są sztuczne. Istotą jest to, że są bramką, wejściem do prawdziwej rzeczywistości.

Katarzyna Żelaska. Ubik
Od 10 grudnia 2016 roku do 14 stycznia 2017 roku
Propaganda w Warszawie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR