Część zamiast całości

Co wyrzucacie? Karina Marusińska zagląda do śmietnika, do gardła i dalej – do brzucha, jelit. To, czego nie uda się zmienić w energię, ucieka przez ciało. To, czego nie potrzebujemy, wyrzucamy. Na czym polega selekcja materiałów w tej nieustającej przemianie? I czego próbuje się pozbyć autorka wystawy?

Karina Marusińska, fot. Alicja Kielan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karina Marusińska, fot. Alicja Kielan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karina Marusińska – urodziła się w 1983 roku, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu ze Wzornictwa, Projektowania Ceramiki (2003–2008). Odbyła studia w ramach programów stypendialnych na Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao, Hiszpania (2007), w Instytucie Ceramiki w Guebwiller, Francja (2008), studia podyplomowe Design Management prowadzone przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (2009–2010) oraz International Post-Graduate Course Kaolin Art and Design in Contemporary Ceramics w ENSA Limoges, Francja i Jingdezhen, Chiny (2013–2014). Pracuje na wrocławskiej ASP jako asystentka w II Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej (od 2010). Doktorantka na Wydziale Ceramiki i Szkła (od 2012). Artystka interdyscyplinarna, dydaktyk, animatorka społeczno-kulturalna. Prowadzi działalność organizatorską i popularyzatorską. Członkini kolektywu Food Think Tank, grupy performerskiej Łuhuu! i nieistniejącej już grupy projektowej Wzorowo.

Związek z ceramicznym materiałem i rzemiosłem nie determinuje całokształtu jej twórczości. Działa w określonych kontekstach socjokulturowych, sięgając po różnorodne media (m. in. performance, video, rzeźbę, instalację). Podejmuje próby łączenia sztuki, dizajnu i edukacji ze społecznym aktywizmem. Eksploruje zagadnienia szeroko pojętej kultury materialnej, zrównoważonego rozwoju, etyki, form oporu, tabu, brudu i higieny, procesów destrukcji, błędów i niedoskonałości, kobiecości i cielesności. Penetruje przestrzeń pomiędzy tym, co użytkowe–nieużytkowe, unikatowe–masowe, trwałe–jednorazowe, stare–nowe, publiczne–prywatne.

Karina Marusińska, fot. Alicja Kielan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karina Marusińska, fot. Alicja Kielan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karina Marusińska. Część zamiast całości
Kuratorzy: Dominika Drozdowska, Michał Grzegorzek
Od 15 grudnia 2016 do 4 lutego 2017 roku
Wernisaż: 15 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz