• 2016-12-10

Sopocka podróż w głąb świata fotografii

Od 14 do 18 grudnia w Spocie będą się odbywały liczne wystawy w przestrzeni miasta, spotkania autorskie oraz warsztaty z artystami. 14 grudnia rusza druga edycja festiwalu W ramach Sopotu.

„W ramach Sopotu 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W ramach Sopotu 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym punktem programu jest wystawa złożona z prac, które powstały w ramach tegorocznych rezydencji artystycznych w Sopocie. Podczas procesu tworzenia autorzy posiadali pełną wolność artystyczną zarówno w doborze tematów, jak i środków do realizacji. Jedynym wspólnym mianownikiem jest miejsce akcji Sopot.

W świat ingerencji w sopocką architekturę, urbanistyczną konfabulację i rozliczenie z przeszłością zabierze nas duet Jacek Kołodziejski/Anna Łoskiewicz Zakrzewska. Nieuświadomioną nieobecność pasażerów podmiejskiej kolei skm uchwycił z kolei na sopockim dworcu Jacek Piotrowski. Prace Magdy Wuensche i Agnieszki Samsel prezentują więź pierwotną człowieka z naturą, którą w dzisiejszych czasach odbiera nam cywilizacja. Humanistyczne portrety koni stworzyli Zosia Zija i Jacek Pióro. Natomiast Wojtek Wieteska prezentuje fotografie będące reportażowym zapisem, osobistym haiku jego pobytu w Sopocie. Estetyzująca forma większej pracy zestawiona jest z echem wspomnień wydeptanych kroków na molo, dokumentowanych niedbale telefonem komórkowym – podsumowuje Tomasz Bergmann, dyrektor artystyczny Festiwalu.

W ramach Sopotu to również spotkania autorskie z rezydentami Festiwalu: Jackiem Kołodziejskim, Zosią Ziją i Jackiem Pióro, Jackiem Piotrowskim, Magdą Wuensche i Agnieszką Samsel oraz Wojtkiem Wieteską. Festiwal odbywa się nie tylko w Państwowej Galerii Sztuki, ale całe miasto Sopot jest miejscem ekspozycji fotografii na najwyższym poziomie.

Prace artystów będzie można podziwiać także w Sopot Centrum, Hotelu Molo, klubie Sfinks czy klubogalerii Dwie Zmiany, która jest naszym klubem Festiwalowym. Wyjątkowym wydarzeniem będzie „Muza czasu dorastania” – slideshow Jacka Piotrowskiego z improwizowanym koncertem Dick4Dick – dodaje Patrycja Tuchanowska-Ruszkiewicz, koordynator Festiwalu.

Uczestnicy festiwalu mają też możliwość udziału w warsztatach z wybranymi fotografikami, poruszającymi aspekty portretu, pracy w studio z modelem oraz idei artystycznych, czyli oryginalnego pomysłu na zdjęcia

Wymiernym efektem festiwalu W ramach Sopotu są nie tylko wystawy, ale także awangardowy album-notes, z pracami rezydentów tegorocznej edycji. Publikacja będzie dostępna w Państwowej Galerii Sztuki podczas wernisażu inauguracyjnego 16 grudnia. Po festiwalu można będzie ją wygrać w konkursach prowadzonych na facebooku. Więcej informacji o festiwalu oraz pełny program wydarzenia dostępne na stronie festiwalu.

„W ramach Sopotu 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W ramach Sopotu 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach Sopotu
Od 14 do 18 grudnia 2016 roku
Sopot

Dodaj komentarz