Puste miejsce przy stole

Puste miejsce przy stole to nie jest kolejna książka o uchodźcach. To opowieść o tym, jak my sami radzimy sobie z pustym miejscem. To sześć bardzo indywidualnych opowieści o zetknięciu ze światem, który się zawalił, z uchodźcami, o których tyle już przeczytaliśmy, obejrzeliśmy i usłyszeliśmy, z uchodźcami, których się boimy tak, jak boimy się czasem niezapowiedzianych gości. Premiera 16 grudnia w Domu Słów.

„Puste miejsce przy stole”, okładka (źródło: materiały prasowe)

„Puste miejsce przy stole”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Książka Puste miejsce przy stole powstała w ramach Pracowni Książki Nieobojętnej i programu Inny Lublin realizowanego w Domu Słów. Prace nad książką trwały niemal pół roku. Do jej stworzenia zaproszono sześć młodych artystek, które najpierw odbyły dwutygodniowe warsztaty pod opieką uznanych autorek: twórczyń nagradzanych na całym świecie picture booków Iwony Chmielewskiej i Joanny Concejo, lingwistki dr Magdaleny Sikorskiej oraz poetki Justyny Bargielskiej.

Ważnym elementem warsztatów była wizyta w Ośrodku dla Cudzoziemców w Bezwoli, gdzie młode autorki mogły spotkać się z uchodźcami. Ponadto w ramach warsztatów odbyły się spotkania z wolontariuszami pomagającymi uchodźcom (Centrum Wolontariatu) oraz społecznymi aktywistami (m.in. z ks. Alfredem Wierzbickim czy prof. Jerzym Bartmińskim).

Autorkami picutre booka Puste miejsce przy stole są:

  • Małgorzata MAUKO Korczak,
  • Joanna Ambrozja Lewandowska,
  • Marta Tomiak,
  • Dasza Voronina,
  • Karolina Jeske,
  • Ada Augustyniak.

Puste miejsce przy stole to sześć niezależnych graficznych opowieści o radzeniu sobie z tematem uchodźstwa. Opowiadają o głębokiej chęci pomocy, współczuciu, ale też o wyparciu i strachu. Prezentacje poszczególnych autorek są niezwykle osobiste; chętnie sięgają one do swoich własnych doświadczeń życiowych, jednak w kręgu ich inspiracji znalazły się też dziecięce rysunki z czasów II wojny światowej czy wiersz Barańczaka Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka.

Autorki zdają sobie sprawę, że nawet najdoskonalsza Książka Nieobojętna nie jest w stanie pomóc ludziom, którzy przez wojnę stracili dorobek całego życia, zdrowie i najbliższych członków rodzin, a teraz szukają schronienia. Może jednak pomóc nam samym przełamać niechęć, wynikającą ze strachu przed Innym.

Alina Bąk, koordynatorka projektu, o książce:

W Lublinie, przy wspólnym stole, w sierpniu 2016 roku spotkało się kilka kobiet. Każda z nich była nieobojętna, każda z nich chciała stworzyć książkę o odrzuceniu, samotności, o uchodźstwie. W Pracowni Książki Nieobojętnej przekazywały sobie talerzyk, myśląc o tych, którzy opuścili swoje domy w poszukiwaniu normalnego życia. Wtedy zrodził się pomysł, że to właśnie stół i sytuacja wspólnego przy nim siedzenia jest tym, co jest istotne, i że to on będzie tematem tej książki. Czy wspólne tworzenie książki nieobojętnej może ratować komuś życie, czy zmienia świat na lepsze, czy może zmienia nas samych, sprawia, że to my chcemy być lepsi? Zrobiłyśmy wspólnie książkę nieobojętną…

Teraz zapraszamy do stołu. Przysiądziesz się?

Na spotkaniu premierowym autorki książki opowiedzą o procesie jej powstawania. Pojawi się także Iwona Chmielewska. Spotkanie ma być okazją, by dowiedzieć się więcej o uchodźstwie i przełamać własny strach. To także zaproszenie do wspólnego stołu i wspólnego szukania odpowiedzi na pytanie: co możemy zrobić z naszym pustym miejscem przy stole?

Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa oraz publikacja Inny Dom, będąca zapisem rozmów z cudzoziemcami mieszkającymi w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

„Puste miejsce przy stole” (źródło: materiały prasowe)

„Puste miejsce przy stole” (źródło: materiały prasowe)

Pracownia Książki Nieobojętnej powstała w ramach programu edukacyjno-społecznego Inny Lublin, mającego na celu budowanie solidarności i empatii z ludźmi dotkniętymi różnego rodzaju marginalizacją i odrzuceniem. Wszyscy oni, często przez nas niedostrzegani, ze swoim trudnym losem, żyją obok nas. Projekt ten ma uwrażliwiać lokalną społeczność i mieszkańców Polski na problemy tych osób.

W ten sposób pomysłodawcy projektu chcą kontynuować podjęte rok temu działanie, podczas którego młodzi twórcy pod okiem uznanych artystów stworzyli pierwszą książkę nieobojętną, czyli taką, która jednocześnie słowem i obrazem próbuje dotknąć tematu obcości, inności, wykluczenia.

Puste miejsce przy stole
16 grudnia 2016 roku, godz. 18.00
Dom Słów w Lublinie

Dodaj komentarz