• 2016-12-10

Kraków na fotografiach Przemka Krzakiewicza

Galeria Widna w Krakowie zaprasza od 9 grudnia na wystawę Przemka Krzakiewicza pt. Natłok.

Fot. Przemek Krzakiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Przemek Krzakiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Przemka Krzakiewicza jest osobistym szkicem o percepcji architektury oraz o zależności powstałego w umyśle obrazu od przyjętego punktu widzenia. Tytułowe zjawisko „natłoku” wiąże się z widzeniem peryferyjnym, dotyczącym przedmiotów znajdujących się na marginesach naszego pola widzenia. Ludzki mechanizm widzenia wyostrza obraz w centrum, natomiast obiekty na obrzeżach tracą ostrość konturów, zmieniają swój kształt, znikają. Dzieje się tak nie za sprawą oka, lecz mózgu.

Przemek Krzakiewicz ćwiczy ostrość widzenia, kierując spojrzenie i obiektyw ku skorodowanej konstrukcji niedoszłej siedziby NOT‑u. Szkielet tego późnomodernistycznego, nie ukończonego drapacza chmur od czterdziestu lat stanowi dominantę miejskiego krajobrazu Krakowa. Jest miarą aspiracji lat 70. i pomnikiem bezradności ostatnich dekad. Przypomina o porzuconym planie urbanistycznym dla dzielnicy wokół NOT-u, którą miały wypełnić drapacze chmur. Artysta z tego co widzi oko i tego co „widzi” mózg odtwarza niezrealizowany projekt lokalnego „Manhattanu”.

Przemek Krzakiewicz – fotograf pracujący nad długofalowymi projektami tematycznymi. Debiutował w 1992 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Studiował w łódzkiej Szkole Filmowej. W jego projektach uwagę zwracają przede wszystkim wnikliwa obserwacja socjologiczna oraz umiejętność wyrazistego portretowania przedstawicieli różnych grup społecznych doświadczających przemian gospodarczych, obyczajowych czy kulturowych. W swojej pracy korzysta z teorii naukowych, często niesprawdzonych lub nietrafionych. Łączy różne dyscypliny artystyczne, odnosząc się do fotografii jako narzędzia i medium sztuki. Był stypendystą Miasta Krakowa, austriackiej fundacji x‑change Culture Science oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beata Seweryn – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i projektowania usług Uniwersytetu SWPS. W latach 2006–2012 prowadziła klub dyskusyjny w Galerii Bunkier Sztuki, gdzie zrealizowała ponad 200 spotkań z artystami, paneli dyskusyjnych i wydarzeń kulturalnych. Jako kuratorka współpracowała m.in. z Instytutem Goethego, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Instytutem Adama Mickiewicza. W latach 2011–2015 była redaktorką miesięcznika „Architektura&Biznes”. Obecnie wykłada teorię sztuki i historię architektury na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Przemek Krzakiewicz, Natłok
Kuratorka: Beata Seweryn
Od 9 grudnia 2016 roku do 31 stycznia 2017 roku
Galeria Widna w Krakowie

Dodaj komentarz