• 2016-12-10

Honorowy obywatel

Honorowy obywatel Gastóna Duprata i Mariano Cohna to argentyński kandydat do Oscara. Film został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Wenecji za brawurową rolę Oscara Martíneza, wcielającego się w postać noblisty zmuszonego do walki o własne życie w rodzinnym miasteczku, do którego powraca po ponad 40 latach nieobecności.

„Honorowy obywatel”, reż. Gastón Duprat, Mariano Cohn (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Honorowy obywatel”, reż. Gastón Duprat, Mariano Cohn (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kalendarz Daniela Mantovaniego, argentyńskiego pisarza o międzynarodowej sławie, który zdobył wszystko – łącznie z Nagrodą Nobla, jest pełny obowiązków i prestiżowych wydarzeń. Ale Mantovani (Oscar Martínez, najlepszy aktor festiwalu w Wenecji 2016) niespodziewanie odwołuje spotkania, aby pojechać do małego miasteczka, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela. Wizyta tylko z pozoru umożliwia pogodzenie się z przyjaciółmi z przeszłości, czy triumfalny powrót do miejsca urodzenia. Mantovani musi zmierzyć się z opiniami ludzi, którzy odnajdują siebie na kartach jego powieści. Spotkanie światowej sławy literata z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne nieporozumienia. Ale z biegiem wydarzeń komedia zaczyna przypominać thriller.

Pisarz orientuje się, że każdy z mieszkańców chciałby go wykorzystać dla swoich celów. Dowiaduje się, że niektórzy mieszkańcy Salas czują się obrażeni tym, co pisze . „Za zniesławienie rodzinnego miasta płacą ci w euro!” – noblista słyszy od jednego z nich. Honorowy obywatel wnikliwie portretuje zamkniętą społeczność prowincjonalnego miasteczka – urażoną dumę, która przeradza się w agresję.

Honorowy obywatel, reż. Gastón Duprat, Mariano Cohn
Dystrybutor: Against Gravity
W kinach od 6 stycznia 2017 roku

Dodaj komentarz