Zwierzę – człowiek nieokrzesany, brutalny

Galeria Bardzo Biała w Warszawie zaprasza 10 grudnia na wernisaż wystawy pt. Zwierzę.

„Zwierzę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zwierzę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy rywalizacja o ograniczone zasoby środowiska w XXI wieku nadal jest czynnikiem determinującym ludzkie zachowania? Czy w świecie nadmiaru, obfitości, swego rodzaju rozpasania, nadprodukcji wszelakich dóbr od żywności po Tamagotchi wciąż odczuwa się opisane przez Darwina zagrożenie? Czy rywalizacja i eliminacja osobników w obrębie jednego lub wielu gatunków wciąż jest koniecznością na drodze ku przetrwaniu i reprodukcji, a może jest jedynie sadystyczną uciechą? A gdyby abominacja, mord, przemoc, wreszcie masochizm, tak bardzo wypierane przez humanitaryzm współczesnego świata, były jedynym znanym ludziom językiem? A jeżeli człowiek, jak i każda forma życia, jest w swej naturze po prostu moralnie zły. Pełen brutalności, nienawiści i chęci eliminacji wszelkiej konkurencji?

Czy apokaliptyczna wizja świata, w której dowolnie wybrany człowiek morduje w każdym dniu swojego życia, nie jest naszym udziałem? Czy nie dzieje się tu i teraz? Wszyscy ludzie są przepełnieni niepohamowaną nienawiścią wobec obcych narodów, mieszkańców sąsiedniej wsi, własnych sąsiadów, rodzin, współmałżonków, własnych dzieci, a nawet, może zwłaszcza, samych siebie. Ukojenie nad światem, w którym żyją, przynosi jedynie konsumpcja zamordowanych istnień i fizyczny akt seksualnej przemocy na akcjonariuszach sadomasochistycznego spisku rozkoszy: Rodzi się więc pytanie, w jakim celu pozwalają żyć imaginacji o człowieczej cnocie i miłosierdziu?

Artyści: Piotr Ambroziak, Kasia Balicka, Paulina Buzniak, Izabela Chamczyk, Martyna Jastrzębska, Maja Kitajewska, Paweł Korbus, Sebastian Krok, Paulina Penc, Liliana Piskorska, Katarzyna Podpora, Maciej Rauch, Iwona TM

Performance: Katarzyna Podpora + Mariusz Mateusz Andrzej, Iwona TM,Paweł Korbus
10 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Performance: Izabela Chamczyk, Jakub Szymczyna
28 stycznia 2017 roku, godz. 19.00

Wystawa Zwierzę
Kuratorka: Agnieszka Zgirska
Od 11 grudnia 2016 roku do 28 stycznia 2016 roku
Wernisaż 10 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Galeria Bardzo Biała w Warszawie

Dodaj komentarz