Śmiertelnie poważna wystawa

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza na Śmiertelnie poważną wystawę. Odnosząca się do tematów ostatecznych wystawa nieuchronnie krąży wokół symboli kojarzących się z „końcem”. Stąd motywy chryzantem, zgliszcz i szkieletów.

Tomasz Bielak „Śmiertelnie poważna wystawa”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Bielak „Śmiertelnie poważna wystawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na co dzień ludzie odsuwają od siebie myśli o śmiertelności, mimo że większość religii zakłada istnienie życia pozagrobowego. Wkładają wiele wysiłku w to, aby śmierci uniknąć, nie mniej – w celu jej zadania. Z jednej strony medycyna usiłuje przedłużyć ludzkie życie, z drugiej zaś wojna, niszcząca to życie, pozostaje istotnym narzędziem polityki.

Wirtualna obecność śmierci we współczesnym świecie (media, gry FPS) wzmacnia poczucie jej nierealności, a ikonografia wanitatywna bywa wręcz utowarowiona. Z okazałymi kaplicami i kultem relikwii konkurują kremacja, regał z urnami i konto na Facebooku.

Czy w dzisiejszym mocno zlaicyzowanym społeczeństwie lęk przed śmiercią jest czymś więcej niż błahym dyskomfortem, który łatwo zagłuszyć, zanurzając się w strumieniu wirtualnych wrażeń dostarczanych przez multimedialne gadżety, lub wydając coraz większe pieniądze na medycynę estetyczną? Czy ktokolwiek dziś jeszcze jest w stanie zasępić się nad pośmiertnym losem swojej osobistej, niepowtarzalnej świadomości, której czaszka, przedmiot tyleż piękny, co żałosny, jest ostatnim, jakże wymownym schronieniem?

Sławomir Toman, „Dead Doll II”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Toman, „Dead Doll II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Tomasz Bielak, Anna Bujak, Jakub Ciężki, Roland Grabkowski, Jan Gryka, Łukasz Huculak, Cezary Klimaszewski, Anna Kołodziejczyk, Piotr Korol, Robert Kuśmirowski, Kamil Moskowczenko, Tomasz Niedziółka, Zdzisław Nitka, Wojciech Pukocz, Kamil Stańczak, Sławomir Toman, Tomasz Zawadzki

Śmiertelnie poważna wystawa
Organizatorzy wystawy: UMCS w Lublinie, ASP we Wrocławiu
Kuratorzy: Łukasz Huculak, Tomasz Zawadzki
Od 1 do 21 grudnia 2016 roku
Galeria Labirynt w Lublinie

Dodaj komentarz