Moshe Kupferman, malarz z Jarosławia

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę Moshe Kupfermana i Marka Chlandy Sprawna ręka.

Moshe Kupferman, „Painting”, 1994,  Kupferman Collection (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moshe Kupferman, „Painting”, 1994, Kupferman Collection (źródło: materiały prasowe organizatora)

Byliśmy w pracowni Marka Chlandy. Na stole leżała książka z obrazami. Obrazy były bardzo intensywne, intrygujące. Zapytaliśmy: kto je namalował? Marek odpowiedział: „Moshe Kupferman, malarz z Jarosławia”.

Tak zaczyna się ta historia. Jej głównym bohaterem jest Moshe Kupferman (1916–2003) – jeden z najważniejszych izraelskich artystów, budowniczy kibucu Bojowników Gett. Kupferman zanim został malarzem, pracował jako murarz.

Sprawna ręka to tłumaczenie hebrajskiego Jad Charuzim. Pod taką nazwą w przedwojennym Jarosławiu działało Stowarzyszenie Rękodzielników Żydowskich. Ta opowieść ma kilka ważnych punktów – lata 30., lata 90. ubiegłego wieku, teraźniejszość i przyszłość. Nie wszystkie historie biegną linearnie. Niektóre znajdują swoje zakończenie po długiej przerwie, inne dopiero się wydarzą. Wspólna wystawa prac Moshe Kupfermana i Marka Chlandy miała odbyć się w Izraelu kilka lat temu. Organizatorzy zapraszamy na nią do Tarnowa, a potem do Gdańska. Na wystawie prezentowany jest szeroki wybór prac Kupfermana, począwszy od obrazów z lat 60. po 2000, połączony z dziełami Marka Chlandy. Wystawa została przygotowana w 90. rocznicę urodzin Kupfermana, przypadającą w 2016 roku.

Marek Chlanda, „After The Rift in Time”, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Chlanda, „After The Rift in Time”, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moshe Kupferman – urodził się w 1926 roku w Jarosławiu, wyemigrował do Izraela w 1948 roku, gdzie był jednym z założycieli kibucu Bojowników Gett Lohamei HaGetaot. Pracował tam jako murarz, ale równocześnie rozwijał swój talent artystyczny. Stworzył własny rozpoznawalny styl malarski, który zyskała wielkie uznanie. Wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie zaowocowały szeregiem jego indywidualnych wystaw, w takich miejscach jak Muzeum Izraela w Jerozolimie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hajfie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Narodowe w Sztokholmie czy Centrum Pompidou w Paryżu. Jego prace pokazywane były również na wielu wystawach zbiorowych, m.in. XLII Biennale Sztuki w Wenecji. Zmarł 20 czerwca 2003 roku w swoim kibucu.

Marek Chlanda – urodził się w 1954 roku w Krakowie; rysownik, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji, performer. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w 1978 roku. Mieszka w Krakowie. Poznał Moshe Kupfermana w 1993 roku. Kilkakrotnie odwiedzał kibuc Lohamei HaGetaot, gdzie Kupferman mieszkał i pracował.

11 grudnia o godz. 15.00 odbędzie się  spotkanie z Andą Rottenberg Gdzie jest brat twój, Abel? w Ratuszu, zaś o godz. 16.30 po wystawie oprowadzą Marek Chlanda i Igor Bloch.

Moshe Kupferman, Marek Chlanda. Sprawna ręka
Kuratorzy: Ewa Łączyńska-Widz, Piotr Stasiowski
Od 8 grudnia 2016 roku  do 29 stycznia 2017 roku
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

Dodaj komentarz