• 2016-12-09

Teatr Stary przygotowuje musical o głodzie

Narodowy Stary Teatr w Krakowie zaprasza na premierę spektaklu Głód w reżyserii Anety Groszyńskiej. Spektakl bazuje na głośnym reportażu Martína Caparrósa o tym samym tytule.

 „Głód”, reż. Aneta Groszyńska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Głód”, reż. Aneta Groszyńska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książka Caparrósa to opowieść o zjawisku, które zbiera większe żniwo niż najbardziej śmiercionośne choroby i najtragiczniejsze wojny – o głodzie. Głód uświadamia skalę tego zjawiska, a jednocześnie pokazuje rewers dobrobytu zachodnich społeczeństw. Opowiada o kosztach zglobalizowanego systemu produkcji żywności. O ludziach, którzy nie mają co jeść – i o ludziach, którzy mogą jeść wszystko, na co mają ochotę. I o tym, że to nie są niezależne zjawiska.

Autorzy spektaklu chcą się zmierzyć z tą opowieścią w teatrze, poszukać odpowiedzi na powracające jak refren pytanie: jak, do diabła, można żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy? Uprawiane przez Zachód zbiorowe wyparcie, szczelne odgrodzenie od problemu murami galerii handlowych, jest jak rzucony dawno temu bumerang – w którymś momencie musi powrócić. I eksplodować. Zbliża do tego momentu każdy zjedzony burger. Może dobrze byłoby się na ten moment przygotować.

Organizatorzy uważają, że z poważnymi tematami dobrze konfrontować się poprzez mało poważne formy. Że można dzięki temu wyłuskać z nich to, co najważniejsze, nie popadając w patos. Dlatego Teatr Stary robi musical o głodzie. Niech wyrzucony bumerang powraca w rytm muzyki. Coś à la Wietnam przy dźwiękach Wagnera.

Premierze towarzyszyć będą dwa wydarzenia: spotkanie z Wojciechem Jagielskim i spotkanie z autorem książki Głód Martínem Caparrósem.

Głód
Reżyseria: Aneta Groszyńska
Obsada: Szymon Czacki, Urszula Kiebzak, Katarzyna Krzanowska, Małgorzata Biela
Premiera: 17 grudnia 2016 roku
Nowa Scena, Teatr Stary w Krakowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR