• 2016-12-08

Zakończenie Festiwalu Dramatu

Festiwal Dramatu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zakończył się 6 grudnia dwugłosem na temat postaci Obcego w naszej kulturze.

„Wściekłość”, fot. Elżbieta Kozak (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wściekłość”, fot. Elżbieta Kozak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tekst Artura Pałygi Wściekłość (czytanie dramatu, reż. Piotr Ratajczak, Teatr Śląski w Katowicach) to niemal publicystyczny przegląd postaw. Czwórka pracowników podczas przerwy na papierosa rozmawia na temat uchodźców, islamu, dzisiejszej Polski. Dramat inspirowany jest książkami Oriany Fallaci Wściekłość i duma, Siła rozumu, Wywiad z samą sobą. Apokalipsa. Do tej postaci sięgnął także Tomasz Śpiewak w swojej Apokalipsie (reż. Michał Borczuch, Nowy Teatr w Warszawie) zestawiając ksenofobiczne wizje upadku Europy Fallaci z postawą reżysera i pisarza Piera Paolo Passoliniego, który widział w mieszaniu się kultur szansę na rozwój i odnowę.

Festiwal Dramatu był ostatnim elementem projektu Wrocławskiego Teatru Współczesnego Strefy Kontaktu 2016 realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jednak zainteresowanie współczesnym polskim dramatem trwa. Już pod koniec marca 2017 roku rozstrzygnięta zostanie druga edycja konkursu dramaturgicznego. Nagrodzone teksty szybko trafią na scenę. W czerwcu 2017 WTW planuje także drugą edycję festiwalu czytań dramatów wyłonionych w konkursie.

„Apokalipsa”, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Apokalipsa”, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Dramatu
Od 1 do 6 grudnia 2016 roku
Teatr Współczesny we Wrocławiu

Dodaj komentarz