Galeria Rusz na Dni Grzegorza Ciechowskiego

1 grudnia ruszył projekt realizowany przez Galerię Rusz z okazji obchodów Dni Grzegorza Ciechowskiego. Artyści przygotowali prace inspirowane twórczością Ciechowskiego – bilbordy oraz interaktywny mural, połączony z akcją artystyczną. Tym razem duet Joanna Górska i Rafał Góralski skupił się na odwadze tworzenia i swobodzie wyobraźni, bez których żadna twórczość nie jest możliwa.

Galeria Rusz, „Wyzwolenie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Rusz, „Wyzwolenie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na pracach Galerii Rusz, realizowanych w ramach zeszłorocznych obchodów Dni Grzegorza Ciechowskiego, biało-czarne pasy przechodziły w kolorowe. Artyści chcieli w ten sposób pokazać, że współczesny świat, oprócz bieli i czerni, zawiera również wiele innych barw. „W tym roku niektóre pasy na naszych bilbordach wyzwoliły się ze sztywnych ograniczeń. Są kolorowe i swobodne, tak jak wyzwolona i swobodna jest wyobraźnia twórcy” – komentuje Joanna Górska. I dodaje: „Artysta potrzebuje wiele odwagi, by tworzyć i pokonywać bariery, ograniczające jego wyobraźnię. Jednak odwaga potrzebna jest nie tylko artyście – bardzo dużo odwagi wymaga samo życie – bycie sobą i życie według własnych zasad”.

Artystyczna odwaga Ciechowskiego, jego oryginalny dorobek i ogromny wkład w polską kulturę, uczyniły z niego symbol muzycznych lat 80.i 90. Mimo upływu czasu, nadal może być on dla nas inspiracją, byśmy mieli odwagę korzystać z wyobraźni, tworzyć własne życie i iść własną drogą. Artyści z Galerii Rusz przygotowali także interaktywny mural, odnoszący się do twórczego aspektu naszego życia. „Chcemy zaprosić mieszkańców Torunia do współtworzenia muralu i zastanowienia się nad tym, co chcą najbardziej w swoim życiu stworzyć” – mówi Rafał Góralski. Akcja rozpocznie się 15 grudnia o godzinie 17.30 na placu przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Będzie polegała na zachęceniu uczestników do zapisywania na muralu osobistych odpowiedzi na temat „Najbardziej w życiu pragnę stworzyć…”. Następnie mural będzie eksponowany przed CKK Jordanki przez cały czas trwania Dni Grzegorza Ciechowskiego.

Prace artystów z Galerii Rusz będą eksponowane na bilbordach w przestrzeni publicznej Torunia i Warszawy od 1 do 31 grudnia.

Galeria Rusz na Dni Grzegorza Ciechowskiego
Od 1 do 31 grudnia 2016 roku
Toruń, Warszawa

Dodaj komentarz