Perspektywy widzenia Amerykanów

Perspektywy widzenia to wystawa grafiki amerykańskiej z kolekcji Międzynarodowego Biennale i Triennale Grafiki w Krakowie. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 grudnia.

Deena des Rioux (źródło: materiały prasowe organizatora)

Deena des Rioux (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafika amerykańska obecna jest na Międzynarodowym Biennale i Triennale Grafiki od początku istnienia imprezy. Dotyka spraw ludzkich, życia w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, a także współistnienia człowieka z przyrodą, dawnymi kulturami, wreszcie — nieustannego mierzenia się z własną historią.

Wystawa prezentuje dwa nurty spojrzenia artystów na życie w Stanach Zjednoczonych i to, czego są symbolem. Z jednej strony to refleksja w makroskali: metropolie z ich architektonicznymi ikonami, potęga i piękno surowego krajobrazu, przemiany generacyjne w kulturze, polityce, obyczajowości i stylu życia. Spojrzenie poza horyzont. Z drugiej strony, skala mikro pozwala na spojrzenie do wewnątrz — w świat ludzkich emocji, melancholijnych popołudni, ulotnych chwil z życia zwykłego człowieka. Wdzięk przemijania.

Narracyjność amerykańskiej grafiki przejawia się w cyklach prac komponowanych w filmowe kadry o estetyce noir oraz w wielkoformatowych grafikach z kilkoma planami zdarzeń. W poszczególnych planach snute się opowieści o sprawach wielkich i codziennych, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, prawda przeplata z groteską, figuracja z abstrakcją, a autorefleksja weryfikuje amerykański mit. To zawsze jednak świat widziany oczyma artysty zakochanego w swoim kraju.

Hugh Merrill (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hugh Merrill (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Esteban Chavez, Suzanne Michele Chouteau, Warrington Colescott, Deena des Rioux, Stefanie Dykes, Michael Goro, John Loring, Hugh Merrill, Peter Milton, Tadeusz Myslowski, Daniel Ogletree, Endi Poskovic, Paul Stewart, Carol Summers, Bruce Thayer, Art Werger.

Perspektywy widzenia
Organizator:  Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie
Kurator: Monika Wanyura-Kurosad
Wernisaż: 7 grudnia 2016 roku, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: Od 8 grudnia 2016 roku do 2 stycznia 2017 roku
Rynek Główny 29 w Krakowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR