Paweł Potoroczyn w rozmowie z Eustachym Rylskim

Kluboksięgarnia Radio Telewizja zaprasza na kolejny odcinek spotkań z cyklu Co dwie głowy. 8 grudnia naprzeciw siebie zasiądą Paweł Potoroczyn, były dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza oraz Eustachy Rylski, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii Warszawski twórca.

Paweł Potoroczyn, fot. Grzegorz Lepiarz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Potoroczyn, fot. Grzegorz Lepiarz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkania cyklu Co dwie głowy odbywają się w oryginalnej formule 3×30: pierwsza runda to trzydzieści minut pytań jednego prelegenta do drugiego. W drugiej turze role zostają odwrócone i uprzednio odpytywany – odpytuje. Do trzeciej tury dołącza publiczność przepytując obu gości przez kolejnych trzydzieści minut. O kolejności decyduje rzut monetą. Spotkania prowadzi gospodarz Kluboksięgarni Radio Telewizja – Marcin Wojciechowski.

Zakres pytań każdorazowo ustalany jest przez odpytujących i pozostaje tajemnicą, jednak rok 2016 dla każdego z nich był w jakiś sposób przełomem. Eustachy Rylski dołączył do grona laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii Warszawski Twórca, Paweł Potoroczyn został po wielu latach odwołany ze stanowiska dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Wątkiem przewodnim spotkań najczęściej jest jednak literatura. Wydana w 2013 roku książka Rylskiego Obok Julii jest opowieścią sześćdziesięciokilkuletniego mężczyzny, kolekcjonera przygód i męskich przyjemności, o jego życiu. Mięsista proza nasycona plastycznymi obrazami i wartką akcją, w której udział biorą m.in. tajna policja, rosyjska mafia czy Czerwone Brygady jest popisem językowej erudycji o sensacyjnym zabarwieniu.

Znamiona powieści awanturniczej nosi także wydana w tym samym, 2013 roku debiutancka powieść Potoroczyna Ludzka rzecz opowiadająca o powikłanych losach mieszkańców wsi Piórkowo podczas II wojny światowej. Ta wielowątkowa i przeplatana licznymi retrospekcjami historia jest rzeczą o polskości, która jednak z dużą dozą humoru i ironii przygląda się typowemu dla wojennych powieści rysowi martyrologicznemu. Z drugiej, podobnie jak u Rylskiego, jest literackim popisem, którego wysmakowany styl zachwyca m.in. scenami erotycznymi i niesamowitą obrazowością przekleństw.

Eustachy Rylski, fot. Eugeniusz Helbert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eustachy Rylski, fot. Eugeniusz Helbert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kluboksięgarnia Radio Telewizja to miejsce spotkań, debat z ludźmi kultury i polityki, które oferuje ciszę, spokój, kawę, miejsce do pracy i bogatą ofertę najlepszych książek. W latach 50. mieścił się tu sklep ze sprzętem RTV, dzisiaj rządzi papier.

Co dwie głowy: Paweł Potoroczyn i Eustachy Rylski
8 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Kluboksięgarnia Radio Telewizja w Warszawie

Dodaj komentarz