Nagroda Fundacji Grey House przyznana

Laureatem tegorocznej Nagrody Fundacji Grey House w 6. edycji Konkursu FGH na najciekawszą osobowość artystyczną roku został Kamil Kukla, absolwent krakowskiej ASP. Nazwisko zwycięzcy ogłoszono 3 grudnia na otwarciu wystawy. W finale znalazło się 5 artystów: Michalina Bigaj, Bartek Buczek, Maciek Cholewa, Kamil Kukla i Ewa Sadowska.

Kamil Kukla, fot. Grzegorz Mart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kamil Kukla, fot. Grzegorz Mart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury w składzie: Krystyna Axmann (prezes Fundacji), Zuzana Jakalová (Meet Factory w Pradze), Ewa Łączyńska-Widz (BWA Tarnów), Agata Smoczyńska-Le Guern (galeria Le Guern, Warszawa), Stanisław Ruksza (Kronika w Bytomiu) i Adam Henryk Budak (National Gallery w Pradze) tak uzasadniało swój werdykt podczas sobotniego wernisażu wystawy konkursowej:

Wystawa składa się z prac jednego artysty ponieważ, tak magicznie się złożyło, tematycznie i formalnie prace zgromadzone w tej przestrzeni są bardzo do siebie podobne. Jury stwierdziło jednak, iż jedna pozycja artystyczna wyróżnia się na tle pięciu pozostałych – jest najbardziej dojrzała pod względem języka formalnego. Ten język jest rzeczywiście wyjątkowy, w pewnym sensie enigmatyczny i w tym kontekście dobrze koresponduje z tematem wystawy, czyli kamuflażem. Z jednej strony można tam znaleźć echa malarstwa amerykańskiego końca lat osiemdziesiątych, z drugiej – pewien element neoabstrakcjonizmu i ekspresjonizmu. Ale tak naprawdę Kamil uprawia pewnego rodzaju genre antymartwej natury ponieważ to co przedstawia w swoich obrazach, aczkolwiek nieprzedstawialne, emanuje do wymiaru hipernatury, która zmienia się albo współgra z krajobrazem, tutaj bardzo korporalnym, bardzo cielesnym i zmysłowym, wywołując nieomal efekt halucynogenny.

Zwycięzca otrzymuje od Fundacji jednorazowe stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych oraz możliwość zorganizowania wystawy indywidualnej w Szarej Kamienicy w Krakowie. Dodatkowo czeskie centrum sztuki współczesnej Meet Factory ufundowało laureatowi 6-tygodniową rezydencję artystyczną w Pradze, a portal branżowy Numarte pakiet reklam do wystawy indywidualnej.

Prace Kamila Kukli oraz pozostałych finalistów oglądać można w galerii Szara Kamienica w Krakowie (Rynek Główny 6) do 5 stycznia 2017 roku na wystawie KA-MU-FLAŻ.

Kamil Kukla – urodził się w 1989 roku w Tarnowie. W latach 2008–2013 studiował na ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki. Dyplom obronił w Pracowni Grafiki Warsztatowej Henryka Ożóga. Od 2014 jest wykładowcą w Instytucie Sztuki przy PWSZ w Tarnowie. Obecnie zajmuje się malarstwem oraz muzyką eksperymentalną. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Kamil Kukla, fot. Grzegorz Mart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kamil Kukla, fot. Grzegorz Mart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogłoszenie wyników konkursu Fundacji Grey House
3 grudnia 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz