Światłowstręt

Galeria Labirynt zaprasza na otwarcie wystawy Karoliny Breguły Światłowstręt, które odbędzie się 9 grudnia. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi trzy najnowsze filmy Breguły – Światłowstręt, Biuro budowy pomnika i Wieża.

Karolina Breguła, „Światłowstręt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Breguła, „Światłowstręt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Musical o architekturze, thriller o biurokracji, spektakl teatralny o polityce i dramat psychologiczny o kolekcjonowaniu? Filmy Karoliny Breguły w pierwszych minutach seansu wydają się wpisywać w popularne konwencje, żeby po chwili całkowicie im zaprzeczyć, stworzyć nowe, ponownie je zburzyć i w końcu pozostawić widza na gruzach własnych przekonań i przyzwyczajeń.

Groteskowi bohaterowie, błąkający się w pięknych, choć chłodnych i surowych, modernistycznych przestrzeniach, przypominają Pozzo i Lucky’ego z Czekając na Godota – ich starania są podobnie zapętlone i absurdalne, a cel wciąż się oddala. Są zagubieni i bezsilni wobec społeczno-politycznych absurdów, które sami zazwyczaj tworzą. Ich codzienne zajęcia wydają się metaforami powszednich niedorzeczności – pieczołowita systematyzacja kolekcji zębów, nielegalna hodowla koniczyny, walka ze sztucznym oświetleniem czy budowa wielkiej cukrowej wieży. Ich odniesień należy szukać we współczesnej rzeczywistości, od polityki muzeów, poprzez zaostrzanie prawa, aż po wspomnienia architektonicznych utopii.

Karolina Breguła. Światłowstręt
Kurator: Marcin Krasny
Od 9 grudnia 2016 roku do 15 stycznia 2017 roku
Otwarcie: Wernisaż 9 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Galeria Labirynt w Lublinie

Dodaj komentarz