• 2016-12-06

Międzynarodowy Festiwal JAZZ 2016

Na początku grudnia warszawska scena jazzowa zarezerwowana jest dla Międzynarodowego Festiwalu JAZZ 2016, który potrwa do 11 grudnia. Odbędą się jeszcze cztery koncerty w różnych punktach Warszawy: Palladium, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Nowym Świecie Muzyki.

Stephen McCraven (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stephen McCraven (źródło: materiały prasowe organizatora)

8 grudnia w Sali Palladium usłyszymy niekwestionowaną gwiazdę festiwalu. Wirtuoz skrzypiec Jean-Luc Ponty wystąpi ze swoim trio w składzie: William Lecomte – instrumenty klawiszowe; Guy Nsangué Akwa – gitara basowa; Damien Schmitt – perkusja. Do grupy dołączy Adam Bałdych, jeden z ważniejszych skrzypków jazzowych młodego pokolenia na świecie.

9 grudnia Muzeum Powstania Warszawskiego gościć będzie Janczarski & McCraven Quintet w składzie: Borys Janczarski – saksofon tenorowy; Stephen McCraven – perkusja; Rasul Siddik – trąbka; Adam Kowalewski – kontrabas; Joanna Gajda – fortepian. Synteza pięciu muzycznych charakterów, pięciu instrumentów, pięciu odmiennych wrażliwości. To świadomy jazz, nie pozbawiony przy tym wyczucia i smaku. Tworzą go doświadczeni muzycy, na co dzień członkowie zespołów gwiazd zarówno rodzimej, jak i zagranicznej sceny jazzowej.

10 grudnia także w Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi Krzysztof Kobyliński z recitalem fortepianowym Sagrada Familia. Będziemy mieli okazję wysłuchać utworów powstałych w wyniku silnej inspiracji genialnym dziełem Antonio Gaudiego – katedrą Sagrada Família. Muzyka Krzysztofa Kobylińskiego powstała podczas pobytu kompozytora w Barcelonie i jest fortepianową transkrypcją impresji przeżytych wrażeń. Stanowi hołd dla tego dzieła architektonicznego i jego twórcy.

11 grudnia na deskach Nowego Świata Muzyki zaprezentuje się Kamil Piotrowicz ze swoim sekstetem w składzie: Kuba Więcek – saksofon altowy i sopranowy; Piotr Chęcki – saksofon tenorowy; Emil Miszk – trąbka; Kamil Piotrowicz – fortepian; Andrzej Święs – kontrabas; Krzysztof Szmańda – perkusja. Zespół przygotował program złożony z autorskich kompozycji, łączących elementy jazzu, muzyki współczesnej, polskiego folkloru i minimalizmu.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się tradycyjne Poranki Jazzowe w Kinie Muranów. 10 i 17 grudnia o godzinie 11.00 dzieci wraz z rodzicami uczestniczyć będą w spektaklach, na które składają się popularne polskie filmy animowane z ilustracją muzyczną tworzoną na żywo przez muzyków z Blues Fellows, a następnie w zajęciach plastycznych powiązanych w tematyką imprezy.

Podczas festiwalu zaprezentowana zostanie wystawa z cyklu fotograficznego Jazz in Poland autorstwa Andrzeja Rumianowskiego ze zbiorów Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda, które ma swa siedzibę w legendarnym budynku Polskiej YMCA w Warszawie przy ulicy Konopnickiej 6.

7 grudnia w ramach edycji pozawarszawskiej festiwalu JAZZ 2016 w Ośrodku Kultury w Grójcu wystąpi grupa Michała Pijewskiego w programie Wieczór Louisa Armstronga.

Międzynarodowy Festiwal JAZZ 2016
Organizator: Fundacja Jazz Jamboree
Od 3 do 11 grudnia 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz