Wyniki konkursu Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch

3 grudnia w Warszawie ogłoszono wyniki w konkursie o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch.

Konkurs Malarski Fundacji im. Franciszki Eibisch 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Malarski Fundacji im. Franciszki Eibisch 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fundacja im. Franciszki Eibisch każdego roku przeprowadza przeznaczony dla młodych malarzy konkurs o Grand Prix Fundacji. Fundacja została powołana zgodnie z wolą prof. Eugeniusza Eibischa, wybitnego malarza kolorysty.

Grand Prix w konkursie o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch ex aequo: Lena Achtelik ( Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) i Magdalena Dreścik ( Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

Wyróżnienia honorowe: Emilia Dragosz ( Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie), Marta Duda ( Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku ), Iwona Gabryś ( Wydział Artystyczny UMCS ), Katarzyna Karpowicz ( Akademia Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie), Marcin Krawczyk ( Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Joanna Nowińska ( Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), Maria Szachnowska ( Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), Małgorzata Wojciechowska- Stępień ( Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi).

Eugeniusz Eibisch (1896–1987) – wybitny artysta malarz, współtwórca nurtu koloryzmu w Polsce. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa. Od 1922 roku przebywał w Paryżu, gdzie tworzył w kręgu Ecole de Paris. Przyjaźnił się m.in. z Chaimem Soutinem, noblistą Rogerem Martinem du Gardem, którego zainspirował do stworzenia literackiej postaci Serge`a w powieści Rodzina Thibault. Wystawiał w galeriach prezentujących Amadeo Modiglianiego, współpracował ze słynnym marszandem Zborowskim oraz z Galerią Bernheim. Od 1945 był rektorem ASP w Krakowie. W latach 1949–69 prowadził katedrę malarstwa w ASP w Warszawie. Otrzymał liczne nagrody, m.in. Nagrodę Guggenheima. Jego dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wyniki konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch
3 grudnia 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz