Wystawa prac z Kolekcji MOCAK-u w Rzymie

Wystawa prac z Kolekcji MOCAK-u w MAXXI Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie odbędzie się na przełomie roku 2016 i 2017. Będzie to pierwsza tak duża i tak wszechstronna prezentacja dzieł z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK we Włoszech.

Marcin Maciejowski, „My, młodzi artyści...”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Maciejowski, „My, młodzi artyści...”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zostanie zaprezentowane ponad 50 obrazów, fotografii, prac wideo i obiektów. Po raz pierwszy poza granicami kraju Kolekcja MOCAK-u była prezentowana na wystawie Sztuka to wolność pokazywanej w Lwowskim Pałacu Sztuki w 2014 roku. Wybór objął wtedy kilkadziesiąt realizacji wideo oraz fotografii artystów polskich i zagranicznych.

Wystawa w Rzymie, zorganizowana przez MOCAK w kolaboracji z MAXXI umożliwi zapoznanie się z kanonem polskiej sztuki współczesnej, reprezentowanej przez takich artystów jak: Paweł Althamer, Krzysztof M. Bednarski, Rafał Bujnowski, Andrzej Dłużniewski, Edward Dwurnik, Tomasz Ciecierski, Katarzyna Górna, Zbigniew Libera, Marcin Maciejowski, Bartek Materka, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka i Krzysztof Wodiczko. Wystawa obejmie także artystów i grupy artystyczne zagraniczne, między innymi: AES+F, Reza Aramesh, Josef Dabernig, Maya Gold, Krištof Kintera, Sarah Lucas, Shahar Marcus, Muntean/Rosenblum, Shinji Ogawa i Daniel Spoerri.

Kolekcja MOCAK-u liczy obecnie 4557 prac 235 artystów z 32 krajów świata. Jej ambicją jest przekonanie odbiorców niezwiązanych profesjonalnie ze sztuką, że stanowi ona niezbędne narzędzie pojmowania świata. Organizatorzy chcą zwalczyć przesądy, według których sztuka powinna być dekoracyjna i przyjemna. Zaprzyjaźnienie widza ze sztuką jest głównym zadaniem Muzeum, a Kolekcja to kluczowy element tych działań. Od początku istnienia MOCAK programowo zestawia sztukę polską ze światową, aby pokazać, że ta pierwsza wchodzi w zakres drugiej i wpisuje się w jej wartości. Wystawa w Rzymie będzie tego najlepszym przykładem.

MAXXI Narodowe Muzeum Sztuki XXI-ego wieku w Rzymie jest pierwszym we Włoszech państwowym muzeum prezentującym sztukę współczesną. Zostało otwarte w maju 2010 r. Instytucją kieruje prywatna Fundacja pod zarządem włoskiego Ministerstwa Dziedzictwa i Działalności Kulturalnej oraz Turystyki. W r. 2013 Muzeum uzyskało status prywatnej placówki zajmującej się badaniami specjalistycznymi. W swoim zamyśle Muzeum MAXXI stanowi autonomiczny ośrodek życia kulturalnego. Jego imponujący budynek jest wybitnym dziełem architektonicznym i zawiera wiele innowacyjnych form. Został on zaprojektowany przez Zahę Hadid, zwyciężczynię międzynarodowego konkursu. MAXXI przygotowuje i prezentuje wystawy sztuki, architektury, form przemysłowych i fotografii, a także organizuje spotkania z artystami, architektami i czołowymi postaciami współczesnej kultury. MAXXI to nie tylko muzeum – to platforma na wszystkie języki twórcze, miejsce spotkań, kreatywnej wymiany i współpracy. To przestrzeń otwarta dla wszystkich.

L’arte differente: MOCAK al MAXXI 
Wystawa prac z Kolekcji MOCAK-u w Rzymie
Kurator: Maria Anna Potocka
Koordynatorzy: Agnieszka Sachar, Martyna Sobczyk
Od 7 grudnia 2016 roku do 22 stycznia 2017 roku
MAXXI Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie

Dodaj komentarz