Wykład o architekturze Takasakiego Masaharu

Muzeum Manggha w Krakowie zaprasza a na wykład Takasakiego Masaharu 5 grudnia o godzinie 18.00. Wprowadzenie do wykładu wygłosi Krzysztof Ingarden.

Wykład Takasaki Masaharu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykład Takasaki Masaharu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Masaharu Takasaki urodzony w 1953 roku w Kagoshima na wyspie Kyushu, uznawanej za kolebkę cywilizacji japońskiej, jest jednym z najbardziej oryginalnych japońskich architektów i jest autorem szeregu niezwykłych budynków w całej Japonii. Jego charakterystyczne projekty i realizacje nie znajdują odpowiednika we współczesnej architekturze. Koncepcje japońskiego architekta zawierają w sobie oryginalne połączenie motywów organicznych i mitologicznych. Takasaki sam opisuje swoją architekturę jako „byt rozszerzony”, powstający w wyniku koncentracji wewnętrznej świadomości ludzkiej i energii natury, łączący ogół ludzkości z kosmosem.

Kariera architekta rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku, w czasie ogromnego skoku gospodarczego Japonii i pompowania spekulacyjnego balonu inwestycyjnego. Biuro architekta, noszące nazwę Monobito Architecture (mono = przedmiot, bito = mężczyzna) ma swoją siedzibę w Tokio i filię w rodzinnym mieście Kagoshima. Masaharu Takasaki prócz ciągłego poszukiwania nowych dróg w zakresie architektury, dużo uwagi poświęca tematowi nieznanemu w Europie, tj. konstrukcji odpornych na działania żywiołów. Przełomowym dla działalności projektanta była katastrofa w wyniku działania tsunami, elektrowni atomowej Fukushima w 2011 roku. Takasaki bardzo mocno jest zaangażowany w odbudowę osiedli mieszkaniowych regionu. Ciekawostką warsztatu architekta jest odejście od powszechnego już dziś projektowania w komputerze w systemie CAD.

Takasaki stosuje tradycyjne japońskie środki kaligraficzne (węgiel namoczony w wodzie). „Dzisiaj jest tendencja do projektowania wszystkiego od początku w komputerze – mówi Takasaki – co prowadzi do ujednolicenia języka architektury. Wszystkie propozycje mają, wobec tego, takie same właściwości mechaniczne. Obawiam się, że może nadejść czas, kiedy architektów zastąpi oprogramowanie. Wszystko to sprawia, że chcę konsekwentnie ufać swojej dłoni”.

Inspiracja tradycją japońską nie ogranicza się tylko do techniki manualnej przy projektowaniu. Hōryū-ji jest najstarszym zachowanym, drewnianym budynkiem nie tylko w Japonii, ale również na świecie. Ta buddyjska świątynia liczy ponad 1000 lat i stanowi dla Takasakiego inspirację konstrukcyjną. W praktyce budowlanej architekta duże znaczenia odgrywa również element społeczny, w ramach którego mieszkańcy sąsiadującej z inwestycją, którą projektuje Takasaki, mają wpływ na ostateczny kształt budynku. W ten sposób projektuje również budynki użyteczności publicznej, przykładowo: projekt przedszkola zbudowanego na betonowych 120 cm palach ponad ziemią zakłada możliwość organizacji placu zabaw dla dzieci pod budynkiem, a podkreśleniu wielofunkcyjności projektu służyło założenie, że w weekendy budynek ten zmieni swoją funkcję na dom kultury dla seniorów.

Autor tekstu: Tadeáš Goryczka

Wykład Takasakiego Masaharu
5 grudnia 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz