• 2016-12-05

Sputnik nad Krakowiem

Rosyjski Sputnik po raz dziesiąty przelatuje nad Polską i ponownie zatrzyma się nad Krakowem. Od 5 do 11 grudnia Kino Pod Baranami zaprasza na przegląd najnowszych dzieł rosyjskiej kinematografii. W programie sześć filmów rosyjskich twórców oraz specjalny pokaz dokumentalnego filmu Wojciecha Kasperskiego Ikona o pacjentach syberyjskiego szpitala psychiatrycznego.

„Dotyk wiatru” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dotyk wiatru” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widzowie będą mogli zobaczyć m.in żyjącego w samym środku rosyjskiej tajgi człowieka, którego postrzeganie świata zmienia niezwykłe Znalezisko; przeplatające się ze sobą historie różnych ludzi, którzy marzą O Miłości; łączące gatunki filmowe dzieło Dotyk wiatru o aktorce, która wyrusza do centrum rosyjskiego buddyzmu; nagrodzonego w Cannes Ucznia czyli historię współczesnego Świętoszka; film Insight o mężczyźnie, który tracąc wzrok zyskuje Nadzieję oraz Zoologię, czyli opowieść o sfrustrowanej swoim życiem pracownicy zoo, której wyrósł ogon.

W ramach przeglądu odbędzie się także specjalny pokaz dokumentalnego filmu Ikona, nagrodzonego Złotym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Dzieło Wojciecha Kasperskiego ze zdjęciami Łukasza Żala (operatora Oscarowej Idy) pozwala widzom zajrzeć za mury prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii, jednego z największych ośrodków dla osób chorych psychicznie. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Wojciechem Kasperskim.

Szczegółowy program festiwalu na stronie Kina Pod Baranami.

Sputnik nad Krakowem. Replika 10. Festiwalu Filmów Rosyjskich
Od 5 do 11 grudnia 2016 roku
Kino Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz