• 2016-12-05

Stara Synagoga – ostoja tradycji

Na wystawie Ostoja tradycji przygotowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostaną zaprezentowane historia i architektura Synagogi Starej – najstarszej i najważniejszej z synagog krakowskich, centrum życia religijnego żydowskiego miasta na Kazimierzu i ośrodka władzy administracyjnej kahału.

Stara Synagoga, przedsionek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stara Synagoga, przedsionek (źródło: materiały prasowe organizatora)

W multimedialnej prezentacji będzie można zobaczyć cyfrową wizualizację 3D zmian architektonicznych zabytku od gotyku po wiek XX. Przywołaniem historycznego wyposażenia synagogi będą wizualizacje drzwi szafy ołtarzowej z XVII w. oraz jej obramienia w postaci monumentalnej iluzjonistycznej kotary, wymalowanej na wschodniej ścianie w XIX w. Zaprezentowane zostaną odkryte podczas badań archeologicznych fragmenty ceramicznych płytek posadzkowych i ceramicznych dachówek najprawdopodobniej pochodzące ze średniowiecznej synagogi, a także kaganki i świeczniki służące do oświetlania jej wnętrza. Na wystawie znajdą się też fragmenty ceramicznych naczyń z hebrajskimi napisami, bardzo charakterystycznymi dla obszaru Kazimierza. Oprócz tego będzie można obejrzeć szereg innych interesujących znalezisk, takich jak ceramika naczyniowa i fragmenty kafli figuralnych, w tym niekompletny kafel z przedstawieniem Adama i Ewy przy drzewie poznania dobra i zła.

Stara Synagoga, rekonstrukcja kotary (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stara Synagoga, rekonstrukcja kotary (źródło: materiały prasowe organizatora)

W katalogu wystawy znajdą się opracowania poświęcone myśli i działalności najwybitniejszych rabinów gminnych w Krakowie, a także artykuł zawierający systematyczną prezentację urzędujących rabinów krakowskiej gminy żydowskiej od średniowiecza po wiek XX. Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie planowane są spotkania z twórcami wystawy, rabinami, a także specjalistami zajmującymi się tematyką krakowskich Żydów.

Ostoja tradycji
Wernisaż: 21 grudnia 2016 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do końca 2017 roku
Stara Synagoga, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Dodaj komentarz