• 2016-12-05

Stara Synagoga – ostoja tradycji

Na wystawie Ostoja tradycji przygotowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostaną zaprezentowane historia i architektura Synagogi Starej – najstarszej i najważniejszej z synagog krakowskich, centrum życia religijnego żydowskiego miasta na Kazimierzu i ośrodka władzy administracyjnej kahału.

Stara Synagoga, przedsionek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stara Synagoga, przedsionek (źródło: materiały prasowe organizatora)

W multimedialnej prezentacji będzie można zobaczyć cyfrową wizualizację 3D zmian architektonicznych zabytku od gotyku po wiek XX. Przywołaniem historycznego wyposażenia synagogi będą wizualizacje drzwi szafy ołtarzowej z XVII w. oraz jej obramienia w postaci monumentalnej iluzjonistycznej kotary, wymalowanej na wschodniej ścianie w XIX w. Zaprezentowane zostaną odkryte podczas badań archeologicznych fragmenty ceramicznych płytek posadzkowych i ceramicznych dachówek najprawdopodobniej pochodzące ze średniowiecznej synagogi, a także kaganki i świeczniki służące do oświetlania jej wnętrza. Na wystawie znajdą się też fragmenty ceramicznych naczyń z hebrajskimi napisami, bardzo charakterystycznymi dla obszaru Kazimierza. Oprócz tego będzie można obejrzeć szereg innych interesujących znalezisk, takich jak ceramika naczyniowa i fragmenty kafli figuralnych, w tym niekompletny kafel z przedstawieniem Adama i Ewy przy drzewie poznania dobra i zła.

Stara Synagoga, rekonstrukcja kotary (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stara Synagoga, rekonstrukcja kotary (źródło: materiały prasowe organizatora)

W katalogu wystawy znajdą się opracowania poświęcone myśli i działalności najwybitniejszych rabinów gminnych w Krakowie, a także artykuł zawierający systematyczną prezentację urzędujących rabinów krakowskiej gminy żydowskiej od średniowiecza po wiek XX. Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie planowane są spotkania z twórcami wystawy, rabinami, a także specjalistami zajmującymi się tematyką krakowskich Żydów.

Ostoja tradycji
Wernisaż: 21 grudnia 2016 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do końca 2017 roku
Stara Synagoga, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR