• 2016-12-05

Pieśń – Teatr Słowa | Niezwykły cykl koncertów!

10 grudnia Opera Krakowska zainauguruje cykl koncertów pod tytułem Pieśń – Teatr Słowa, prezentujący różnorodność gatunku pieśni: od niemieckiej lied poprzez francuską chanson i rosyjski romans aż po polską balladę czy dumkę. W koncertach wystąpią wybitni soliści, a także wirtuozi fortepianu oraz instrumentaliści – kameraliści.

Cykl koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pieśń stanowi najtrudniejszy sprawdzian warsztatu wokalnego i wrażliwości muzycznej każdego śpiewaka. Trudno o lepszą okazję do wzbogacenia zasobu środków technicznych wokalisty, uwrażliwienia na czystość brzmienia głosu i jego estetykę sonorystyczną niż zaprezentowanie się w repertuarze kameralnym. Co więcej, w pieśni mamy do czynienia ze szczególnym rodzajem Teatru Jednego Aktora, którego podstawowym nośnikiem wyrazu artystycznego jest słowo. Poezja zostaje tutaj wzbogacona o niezapisaną w tekście metaforę języka muzyki, jedynego przekaźnika uczuć i emocji, których w żadnym leksykalnym kodzie oddać nie sposób – mówi Katarzyna Oleś-Blacha, kierownik artystyczny tego projektu.

Na cykl Pieśń – Teatr Słowa składa się pięć koncertów. Pierwszy z nich, który odbędzie się 10 grudnia w Operze Krakowskiej, opatrzony został podtytułem W kręgu słowiańskiej liryki wokalnej. Wraz z solistami krakowskiej sceny (Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń) wystąpią goście specjalni: prof. Mariola Cieniawa – wybitna interpretatorka dzieł Fryderyka Chopina oraz Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela. Będzie można usłyszeć m.in. pieśni Fryderyka Chopina, a wśród nich Życzenie, Hulanka, Precz z moich oczu, Śliczny chłopiec, pieśni Mieczysława Karłowicza (słowa: Kazimierz Przerwa-Tetmajer) – Na śniegu, Pamiętam ciche jasne złote dni, W wieczorną ciszę, a także utwory Ignacego Jana Paderewskiego (słowa: Adam Mickiewicz) i Antonína Dvořáka.

Kolejne trzy odsłony Pieśni – Teatru Słowa odbędą się w Kopalni Soli Wieliczka w Komorze Jana Haluszki. W koncercie zatytułowanym Chanson et Canciones (19 lutego 2017 roku) zabrzmią arcydzieła pieśni francuskiej i hiszpańskiej w wykonaniu Agnieszki Cząstki, Moniki Korybalskiej, Katarzyny Oleś-Blacha, Michała Kutnika. Artystom towarzyszyć będzie Marek Szlezer (fortepian) i Krzysztof Cyran (gitara). Zabrzmią utwory takie jak: Julesa Masseneta, Camille’a Saint-Saënsa, Hectora Berlioza, Maurice’a Ravela, Federica García Lorki, Ernesta Chaussona, Joaquína Rodrigo, Joaquína Valverdego i Agustína Lary.

W repertuarze LIED – W ojczyźnie Goethego (11 marca 2017 roku) znajdą się pieśni niemieckie, m.in.: Richarda Straussa, Gustava Mahlera i Franza Schuberta w wykonaniu Magdaleny Barylak, Wioletty Chodowicz, Tomasza Kuka i Adama Szerszenia, przy akompaniamencie Anny Marchwińskiej (fortepian). Z kolei w koncercie Pieśń i romans rosyjski (23 kwietnia 2017 roku) – utwory Siergieja Rachmaninowa, Modesta Musorgskiego, Piotra Czajkowskiego, Dymitra Szostakowicza. Zaśpiewają Monika Korybalska, Iwona Socha, Andrzej Lampert i Wołodymyr Pankiv. Towarzyszyć im będą Olga Tsymbaluk (fortepian) i Jacek Kopiec (akordeon).

Serię spotkań publiczności z muzyką i poezją zwieńczy koncert finałowy (16 czerwca 2017 roku w Operze Krakowskiej) w ramach XXI edycji Letniego Festiwalu teatru, z udziałem światowej sławy artystki i gwiazdy największych scen operowych maestry Ewy Podleś. Śpiewaczce towarzyszyć będzie Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Zachęcamy Państwa do wybrania się w niezwykłą podróż do świata muzyki i poezji w iście teatralnym wydaniu pieśni artystycznej. Mamy nadzieję zarazić naszą kochającą teatr operowy Publiczność nową pasją i miłością do kolejnego gatunku muzycznego – zaprasza na koncerty Katarzyna Oleś-Blacha.

Cykl koncertów Pieśń – Teatr Słowa
10 grudnia 2016 roku oraz 19 lutego, 11 marca, 23 kwietnia i 16 czerwca 2017 roku
Organizator: Opera Krakowska
Opera Krakowska oraz Kopalnia Soli Wieliczka
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR