• 2016-12-05

Pieśń – Teatr Słowa | Niezwykły cykl koncertów!

10 grudnia Opera Krakowska zainauguruje cykl koncertów pod tytułem Pieśń – Teatr Słowa, prezentujący różnorodność gatunku pieśni: od niemieckiej lied poprzez francuską chanson i rosyjski romans aż po polską balladę czy dumkę. W koncertach wystąpią wybitni soliści, a także wirtuozi fortepianu oraz instrumentaliści – kameraliści.

Cykl koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pieśń stanowi najtrudniejszy sprawdzian warsztatu wokalnego i wrażliwości muzycznej każdego śpiewaka. Trudno o lepszą okazję do wzbogacenia zasobu środków technicznych wokalisty, uwrażliwienia na czystość brzmienia głosu i jego estetykę sonorystyczną niż zaprezentowanie się w repertuarze kameralnym. Co więcej, w pieśni mamy do czynienia ze szczególnym rodzajem Teatru Jednego Aktora, którego podstawowym nośnikiem wyrazu artystycznego jest słowo. Poezja zostaje tutaj wzbogacona o niezapisaną w tekście metaforę języka muzyki, jedynego przekaźnika uczuć i emocji, których w żadnym leksykalnym kodzie oddać nie sposób – mówi Katarzyna Oleś-Blacha, kierownik artystyczny tego projektu.

Na cykl Pieśń – Teatr Słowa składa się pięć koncertów. Pierwszy z nich, który odbędzie się 10 grudnia w Operze Krakowskiej, opatrzony został podtytułem W kręgu słowiańskiej liryki wokalnej. Wraz z solistami krakowskiej sceny (Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń) wystąpią goście specjalni: prof. Mariola Cieniawa – wybitna interpretatorka dzieł Fryderyka Chopina oraz Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela. Będzie można usłyszeć m.in. pieśni Fryderyka Chopina, a wśród nich Życzenie, Hulanka, Precz z moich oczu, Śliczny chłopiec, pieśni Mieczysława Karłowicza (słowa: Kazimierz Przerwa-Tetmajer) – Na śniegu, Pamiętam ciche jasne złote dni, W wieczorną ciszę, a także utwory Ignacego Jana Paderewskiego (słowa: Adam Mickiewicz) i Antonína Dvořáka.

Kolejne trzy odsłony Pieśni – Teatru Słowa odbędą się w Kopalni Soli Wieliczka w Komorze Jana Haluszki. W koncercie zatytułowanym Chanson et Canciones (19 lutego 2017 roku) zabrzmią arcydzieła pieśni francuskiej i hiszpańskiej w wykonaniu Agnieszki Cząstki, Moniki Korybalskiej, Katarzyny Oleś-Blacha, Michała Kutnika. Artystom towarzyszyć będzie Marek Szlezer (fortepian) i Krzysztof Cyran (gitara). Zabrzmią utwory takie jak: Julesa Masseneta, Camille’a Saint-Saënsa, Hectora Berlioza, Maurice’a Ravela, Federica García Lorki, Ernesta Chaussona, Joaquína Rodrigo, Joaquína Valverdego i Agustína Lary.

W repertuarze LIED – W ojczyźnie Goethego (11 marca 2017 roku) znajdą się pieśni niemieckie, m.in.: Richarda Straussa, Gustava Mahlera i Franza Schuberta w wykonaniu Magdaleny Barylak, Wioletty Chodowicz, Tomasza Kuka i Adama Szerszenia, przy akompaniamencie Anny Marchwińskiej (fortepian). Z kolei w koncercie Pieśń i romans rosyjski (23 kwietnia 2017 roku) – utwory Siergieja Rachmaninowa, Modesta Musorgskiego, Piotra Czajkowskiego, Dymitra Szostakowicza. Zaśpiewają Monika Korybalska, Iwona Socha, Andrzej Lampert i Wołodymyr Pankiv. Towarzyszyć im będą Olga Tsymbaluk (fortepian) i Jacek Kopiec (akordeon).

Serię spotkań publiczności z muzyką i poezją zwieńczy koncert finałowy (16 czerwca 2017 roku w Operze Krakowskiej) w ramach XXI edycji Letniego Festiwalu teatru, z udziałem światowej sławy artystki i gwiazdy największych scen operowych maestry Ewy Podleś. Śpiewaczce towarzyszyć będzie Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Zachęcamy Państwa do wybrania się w niezwykłą podróż do świata muzyki i poezji w iście teatralnym wydaniu pieśni artystycznej. Mamy nadzieję zarazić naszą kochającą teatr operowy Publiczność nową pasją i miłością do kolejnego gatunku muzycznego – zaprasza na koncerty Katarzyna Oleś-Blacha.

Cykl koncertów Pieśń – Teatr Słowa
10 grudnia 2016 roku oraz 19 lutego, 11 marca, 23 kwietnia i 16 czerwca 2017 roku
Organizator: Opera Krakowska
Opera Krakowska oraz Kopalnia Soli Wieliczka
Kraków

Dodaj komentarz