Elektroniczne Impresje Wilkonia

Galeria Limited Edition zaprasza na wystawę Józefa Wilkonia Elektroniczne Impresje Wilkonia, która czynna będzie od 7 grudnia do 5 stycznia w warszawskiej Galerii Delfiny oraz w Internecie (online).

Józef Wilkoń, „Żyrafy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Wilkoń, „Żyrafy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Wilkoń od nieomalże sześćdziesięciu lat uprawia z wielkim powodzeniem sztuki wizualne. Malarz, rzeźbiarz, scenograf, ilustrator swoim talentem i pracowitością uplasował się w gronie najwybitniejszych polskich twórców. W latach 50. ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych, robiąc dyplom w pracowni Adama Marczyńskiego. Równocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując w ten sposób gruntowne przygotowanie teoretyczne do działań w obszarze sztuki.

Prace Józefa Wikonia zobaczyć można m.in. w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. W dorobku artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 70 indywidualnych, w tym: Galeria in der Biberstrasse (Wiedeń, 1964), MAG Gallery (Zurych, 1980), Centrum Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration w Troisdorfie (Berlin, 2000), Museum of Illustration (Toyama, Oshima 2001), Narodowa Galeria sztuki Zachęta (Warszawa, 2006/2007).

Wśród wielu nagród szczególne miejsce zajmuje Deutsche Jugendbuchpreiss (1966), czy japońska Owl Prize (1984), którą przyznaje dziecięco-dorosłe jury. Artysta otrzymał również wiele nagród na międzynarodowych spotkaniach m.in. Nagroda Honorowa w konkursie na ilustrację do Don Kichota w Buenos Aires (1965), złoty medal oraz Nagroda HonoroAwa na BIB w Bratysławie (1969, 1973), Premio Grafico w Bolonii (1974, 1991), Andersen Premio w Genewie (1998)., Francjia, Vezelay (2016).

Artysta chętnie eksperymentuje. Ostatnio nie ustając w poszukiwania nowych środków wyrazu, zaczął tworzyć cyfrowe obrazy, które ilustrują także Jego własne teksty. Nie poprzestając na ilustracjach książkowych stworzył cykl elektronicznych abstrakcji, które zachwycają formą i kolorem niosąc w warstwie znaczeniowej emocje i przemyślenia autora.

Galeria Delfiny to ważne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 roku na warszawskim Powiślu Galeria gościła ponad 100 wystaw wybitnych artystów z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby. Od samego początku swojego istnienia była miejscem, w którym świat sztuki spotykał się ze światem biznesu; w dobrej i przyjaznej atmosferze. Galerię założyła i prowadziła Delfina Krasicka wraz z Anną Trochim. W 2012 roku Delfina odeszła. Została w naszej pamięci jako wspaniała artystka, charyzmatyczna przyjaciółka i bliska, dla wielu ludzi, osoba. Galeria powstała z jej inicjatywy, dlatego wznawia swoją działalność, stając się przy tym miejscem, które ma upamiętniać jej dzieła. To jedyna w Warszawie tak duża stała ekspozycja tkanin i artystycznych haftów Delfiny Krasickiej.

Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa, Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagala, Joan Miró; rodzimych klasyków: Józefa Wilkonia, Rosława Szaybo, Janusza Stannego; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na całym świecie m.in. Marcina Ryczka, Szymona Brodziaka, Dominika Jasinskiego. Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac – malarstwa, grafiki i fotografii kolekcjonerskiej – w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych – łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością.

Elektroniczne Impresje Wilkonia
Wystawa grafik cyfrowych Józefa Wilkonia

Organizatorzy: Galeria Limited Edition, Galeria Delfiny
Od 7 grudnia 2016 roku do 5 stycznia 2017 roku
Galeria Delfiny w Warszawie

Dodaj komentarz