kaspar – impreza performatywna

Impreza performatywna kaspar to eksperymentalne przedsięwzięcie na czterech performerów, dwóch vj’ów, dj’a i kamerzystę. Premiera odbędzie się 3 grudnia we Wrocławiu. Kolejny pokaz będzie miał miejsce 17 grudnia w Krakowie. Przedsięwzięcie nie ma skonkretyzowanych ram czasowych. To widz decyduje, jak długo chce być jego częścią: godzinę, pięć godzin czy do samego zamknięcia klubu.

„kaspar” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„kaspar” (źródło: materiały prasowe organizatora)

KAFE przeprowadza eksperyment bez precedensu. Odbiorca performansu zostaje wrzucony w imprezo-spektaklo-grę i tylko od niego zależy, jak bardzo się w nią zaangażuje. Klub muzyczny zostaje przemieniony w krainę, której zasady funkcjonowania są inne niż w zwyczajnym świecie. Zasady te domagają się, by zostać odkryte, a może i stworzone przez uczestnika. Z różnych miejsc dobiegają należące do różnych porządków bodźce, konteksty płynnie mieszają się w rytm pulsującej muzyki, akcja dzieje się symultanicznie na wielu płaszczyznach. Odbiorca zostaje zaskoczony mnogością niespodzianek, elementów stworzonego mikrokosmosu i nigdy nie ma pewności, czy odkrył je wszystkie.

Artyści z kolektywu KAFE postanowili przeprowadzić rytuał imprezy: aktu magicznego, następcy mszy świętej w XXI wieku. Multiplikowanie działań performerów dźwiękiem i obrazem, łamanie logiki zdarzeń, ciągłe podważanie zastanej sytuacji, mieszanie kontekstów i porządków ma, przy akompaniamencie pulsującej elektroniki, prowadzić do całkowitego i dobrowolnego zanurzenia się w mikrokosmosie Kaspara Hausera. Główną inspiracją performansu stał się film Davida Manulego pt. Legenda Kaspara Hausera.

Kaspar Hauser – chłopiec-tajemnica, sierota Europy, istota bez pojęć, czysta karta, uosobiona afirmacja otaczającej rzeczywistości. Fenomen wykraczający poza ramy swego czasu, który na podstawie podań, faktów, mitów, książek, poezji i filmów postanowiliśmy zbadać i urzeczywistnić.

Kolektyw Artystycznych Form Eksperymentalnych KAFE jest grupą wywodzącą się z Krakowa eksperymentującą na styku mediów. Od 2012 roku tworzy performanse, instalacje, wydarzenia. Do Kaspara zaangażowani zostali artyści z całej Polski. Wydarzenie wspierane jest przez Miasto Kraków, Wydział Intermediów ASP w Krakowie, Wydział Grafiki ASP w Katowicach, School Of Form w Poznaniu, Mastersound.

„kaspar” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„kaspar” (źródło: materiały prasowe organizatora)

kaspar, spektakl-impreza performatywna kolektywu KAFE
3 grudnia 2016 roku, godz. 21.00
Klub UFF we Wrocławiu
17 grudnia 2016 roku, godz. 21.00
Klub Pauza w Krakowie

Dodaj komentarz