• 2016-12-03

Historia rodziny ocalałej z Holokaustu

Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokaz filmu Dotknięcie anioła – fabularyzowanego dokumentu o historii rodziny ocalałej z Holokaustu, laureata wielu prestiżowych nagród – oraz promocję nowego wydania wspomnień Henryka Schönkera, na podstawie których powstał film.

„Dotknięcie anioła”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dotknięcie anioła”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gośćmi spotkania po projekcji będą twórcy filmu: reżyser Marek Tomasz Pawłowski, producentka Małgorzata Walczak (Zoyda Art Production) oraz Maria Krawczyk z Ośrodka KARTA, który wydał książkę. W trakcie wieczoru zostanie pokazane również nagranie wideo, w którym specjalnie dla gości Domu Spotkań z Historią wystąpi mieszkający na stałe w Izraelu Henryk Schönker. Pokazowi będzie towarzyszyć wystawa storyboardów autorstwa Edyty Babik.

Henryk Schönker jest synem Leona Schönkera, artysty malarza i ostatniego przewodniczącego gminy żydowskiej w Oświęcimiu. Dotknięcie anioła to niezwykła historia rodziny ocalałej z Holokaustu; opowieść o wyjątkowych zbiegach okoliczności i ogromnej woli przeżycia towarzyszącym Schönkerom w wędrówce i ucieczkach po wielu polskich gettach i miastach aż do ewakuacji z obozu w Bergen-Belsen. Nowe, czwarte wydanie książki zostało poszerzone o powojenną historię Schönkerów, w tym zmagania z Urzędem Bezpieczeństwa w latach 1945–55. Bohater w 1955 roku wyemigrował do Wiednia, skąd w 1961 wyjechał do Izraela; do dziś mieszka w Tel Awiwie.

Autor, opierając się na świadectwach swojego ojca, opowiada również o Biurze Emigracyjnym w Oświęcimiu, mającym umożliwić Żydom wyjazd z terenów okupowanych przez III Rzeszę do Palestyny. Czy rzeczywiście Holokaust w tym kształcie i rozmiarach był przesądzony z początkiem wojny? Czy gdyby świat zachodni nie okazał się tak obojętny i zgodził się przyjąć Żydów, można by uratować tysiące istnień? W 2008 roku dr Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu w jerozolimskim archiwum American Jewish Joint Distribution Committee odnalazł dokumenty potwierdzające relacje Leona Schönkera o istnieniu Biura Emigracyjnego oraz planów emigracji, które tylko na pierwszym etapie mogły przynieść ratunek ponad 60 tysięcy Żydom.

Reżyser zastosował w filmie oryginalny język nazwany „archikolażem”.

Film zdobył wiele nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą. Był pokazywany w kinach polskich, europejskich oraz USA.

Dotknięcie anioła – pokaz filmu i promocja książki
7 grudnia 2016 roku, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz