20. rocznica wręczenia Nobla Wisławie Szymborskiej

W 2016 roku przypadła 20. rocznica wręczenia Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Wydawnictwo Znak, MOCAK, Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z Fundacją Wisławy Szymborskiej przygotowują dwa wydarzenia mające uczcić ten ważny jubileusz.

„20. rocznica wręczenia Nobla Wisławie Szymborskiej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„20. rocznica wręczenia Nobla Wisławie Szymborskiej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszym wydarzeniem jest spotkanie wokół książki Najlepiej w życiu ma Twój kot. Wydawnictwo Znak zaprasza 8 grudnia o godz. 18.00 do MOCAK-u na spotkanie o korespondencji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza z okazji wydania książki Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy. W spotkaniu udział wezmą Teresa Walas, Tomasz Fiałkowski, Marcin Wicha. Zaproszeni goście opowiedzą o Szymborskiej i Filipowiczu, o ich relacji i korespondencji – listach i kartkach pocztowych, które do siebie pisali (także ich estetycznym wymiarze). Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik. Fragmenty listów przeczytają aktorzy Starego Teatru – Ewa Kaim i Marcin Czarnik.

10 grudnia – dokładnie w rocznicę odebrania Nagrody Nobla w Sztokholmie przez Wisławę Szymborską – Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej zapraszają o godz. 18.00 do Kamienicy Szołayskich na spotkanie oraz wystawę zdjęć z uroczystości wręczenia Nobla poetce. W spotkaniu udział wezmą Teresa Walas, Marta Wyka, Jerzy Illg, Ryszard Krynicki, Tadeusz Nyczek i Jacek Bednarczyk – osoby, które towarzyszyły Szymborskiej w grudniu 1996 roku podczas wizyty w Sztokholmie i odbierania przez nią Nagrody Nobla. Spotkanie poprowadzi Barbara Gawryluk.

Spotkaniu towarzyszyć będzie kameralna wystawa zdjęć Wisławy Szymborskiej ze Sztokholmu autorstwa fotografa PAP Jacka Bednarczyka oraz zdjęć pochodzących z prywatnego archiwum Teresy Walas. Zdjęcia przedstawiają Szymborską m.in. odbierającą Nobla z rąk szwedzkiego króla, podczas bankietu, wykładu noblowskiego oraz sytuacji prywatnych – z miejsc, do których dopuszczano tylko wybranych fotografów. Zdjęcia prezentowane będą w przestrzeni przy wystawie Szuflada Szymborskiej.

Spotkanie wokół książki Najlepiej w życiu ma Twój kot
8 grudnia 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie
Spotkanie i wystawa zdjęć Wisławy Szymborskiej autorstwa Jacka Bednarczyka
Od 10 grudnia 2016 roku do 15 stycznia 2017 roku
Kamienica Szołayskich w Krakowie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR