• 2016-12-02

Podróże inspirują…

Galeria BB w Krakowie zaprasza na wystawę Travellers Marty Gibiete.

Marta Gibiete, „Travellers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Gibiete, „Travellers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tak Marta Gibiete mówi o swojej twórczości: Pamiętam z dzieciństwa to uczucie szczęścia, które towarzyszyło mi, gdy podczas gorącego letniego dnia leżałam na pełnej kwiatów łące i obserwowałam białe chmury, przypominające rybie płetwy przepływające po błękitnym niebie. Skąd przybyły, w jaki sposób się tu znalazły? Wyobrażałam sobie na przykład, że ta śmieszna chmura, która właśnie nade mną przepłynęła, pojawia się kilka godzin później nad miastem mojej przyjaciółki. Może chmura opowie jej, jak to dobrze spać na łące pełnej kwiatów.

Wiele lat później inna moja przyjaciółka, z Finlandii, powiedziała mi przed powrotem do domu: „Za każdym razem, kiedy będę wpatrywać się w księżyc w pełni, otrzymasz ode mnie pozdrowienia”. Na początku często otrzymywałam od niej pozdrowienia, teraz zdarza się to coraz rzadziej. Z chmurami, światłem i gwiazdami możemy podróżować dookoła świata niezliczoną ilość razy. Ja przemierzam różne miejsca, te blisko i te daleko od mojego domu, ze swoimi myślami, marzeniami i pracami. Wszystkie moje szklane obiekty, podróżując, przewożą moje pozdrowienia dla ciebie.

Kształt, kolor i struktura to cechy materiału, które inspirują mnie do tworzenia. Szkło samo w sobie jest niezwykłym materiałem twórczym. Codziennie poznaję wiele jego twarzy – tak różnych i tak pięknych. Lubię marzyć o podróżujących w przestrzeni. Lubię obserwować chmury na niebie. Lubię zbierać grzyby w lesie i słuchać ptasich chórów… Wszystkie moje marzenia, myśli i pomysły można odnaleźć w moich szklanych obiektach – moich wędrowcach.

Marta Gibiete – dyplom ze szkła artystycznego na Wydziale Sztuk Wizualnych (3D) uzyskała na Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rydze w 2005 r.. W latach 2002–2016 otrzymała liczne stypendia i granty na realizację projektów artystycznych: Nagroda Muzeum Szkła w Ebeltoft, Glasmuseet Ebeltoft, Dania, w międzynarodowym konkursie Young Glass ’97; nagroda Fundacji im. Jutty Cuny-Franz, Muzeum Szkła Hentrich, Pałac Sztuki w Düsseldorfie, Niemcy, 1999; nominacja do nagrody Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych, 2011. Wzięła udział w 8 wystawach indywidualnych i w ponad 100 wystawach międzynarodowych. Lubi jeździć na rowerze i zbierać grzyby.

Marta Gibiete, „Travellers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Gibiete, „Travellers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Travellers, Marta Gibiete
Od 22 listopada 2016 roku do 22 stycznia 2017 roku
Galeria BB w Krakowie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR