Nostalgia w Bukareszcie

Nakładem Książkowych Klimatów ukazało się wczesne dzieło Mircei Cărtărescu. Nostalgia składa się z pięciu historii rozgrywających się w Bukareszcie, mieście snu, gdzie wszystko jest możliwe i nic nie jest oczywiste.

Mircea Cărtărescu, „Nostalgia”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Mircea Cărtărescu, „Nostalgia”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wczesne dzieło Cărtărescu składające się z pięciu obszernych opowiadań, ukazało się w Rumunii najpierw pod innym tytułem: Sen. Tęsknota była w komunistycznym kraju zakazana. Nostalgia jest dowodem na to, że pisarz widzi więcej. Z komunistycznego Bukaresztu Cărtărescu stworzył, niczym Alfred Kubin, miasto snu, w którym wszystko jest możliwe: bezdomny mężczyzna wielokrotnie wygrywa w rosyjską ruletkę nawet wówczas, gdy w magazynku brakuje tylko jednego naboju, architekt projektujący fabryki oleju jest tak naprawdę wirtuozem gry na organkach, a dziewczynka znika w fazie REM. Bukareszt okazuje się nie miejscem, ale portalem.

Pięć historii subtelnie łączy się ze sobą i w sobie odbija. Wszystkie pokazują realistyczny rewers i fantastyczny awers życia. U Cărtărescu nic nie jest oczywiste i jak u Cortazara czy Borgesa wszystko może być magiczne. Jeden z amerykańskich krytyków nazwał trafnie rumuńskiego pisarza „Georgem Lucasem sowieckiego romantyzmu”, wskazując jednocześnie najważniejsze narzędzia, z których zbudował piękny schron dla swoich wizji: fantazję i nostalgię.

Mircea Cărtărescu (ur. 1 czerwca 1956 w Bukareszcie) – rumuński pisarz, poeta i eseista. Ukończył studia (literatura i język rumuński) na Uniwersytecie w Bukareszcie w 1980. Pracował jako nauczyciel w szkole, później także jako wykładowca uniwersytecki. Jako pisarz debiutował w 1978. Pierwszą samodzielnie wydaną książką był zbiór poezji Faruri, vitrine, fotografii… (1980). Jako prozaik stał się szerzej znany pod koniec lat 80. Jego utwory były wielokrotnie nagradzane (m.in. Nagroda Vilenica w 2011). W Polsce ukazały się dwie książki Cărtărescu: powieść Travesti oraz zbiór opowiadań Dlaczego kochamy kobiety.

Mircea Cărtărescu, Nostalgia
Tłumaczenie: Joanna Kornaś-Warwas
Premiera: 11 października 2016 roku
Książkowe Klimaty

Dodaj komentarz