Sztuka której nie widać

Galeria Szara Kamienica w Krakowie zaprasza 3 grudnia na wystawę KA-MU-FLAŻ. Sztuka, której nie widać i ogłoszenie wyników Konkursu Fundacji Grey House.

 „KA-MU-FLAŻ. Sztuka której nie widać” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„KA-MU-FLAŻ. Sztuka której nie widać” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka, której nie widać – nie znaczy to wcale, że jej nie ma! Technika mimikry czy w tym wypadku kamuflażu jest o tyle skuteczna, o ile pozwala przenikać wielorakie przestrzenie, nisze i okoliczności. Sztuka w swojej hybrydycznej naturze powinna przecież być ponad podziałami, środowiskami, dziedzinami i porządkami. Powinna pojawiać się i znikać, zarazem trzymając się na dystans od historii niesławnych szat cesarza. Kluczową postacią jest w tym wypadku figura autora, który bądź pomoże w procesie interpretacji, bądź z radością dziecka rzuci w tłum hasło: To jest sztuka!? Nie widać.

Tegoroczna wystawa finalistów nagrody Fundacji Grey House rozciąga się na osi dwóch pojęć: artysta vs społeczeństwo i natura vs kultura. Ułożenie ich w antagonistycznym zestawieniu będzie pomocne w analizie nie tylko sztuki prezentowanej na wystawie, ale przede wszystkim postaci stojącej za nią autorki/autora: sztafażu, czarnego charakteru, obserwatora realnego i nadrealnego, trickstera. Oto artysta, a społeczeństwo? Wiadomo. Społeczeństwo jest niemiłe.

Michalina Bigaj, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michalina Bigaj, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

KA-MU-FLAŻ. Sztuka, której nie widać
Artyści: Michalina Bigaj, Bartek Buczek, Maciej Cholewa, Kamil Kukla, Ewa Sadowska
Kuratorzy: Piotr Sikora i Katarzyna Wincenciak
Od 4 grudnia 2016 roku do 5 stycznia 2017 roku
Wernisaż 3 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Szara Kamienica w Krakowie

Dodaj komentarz