Rok Królika

Już 7 grudnia będzie miała premierę najnowsza książka Joanny Bator, pierwsza po przyznaniu autorce Nagrody Nike w 2013 roku, zatytułowana Rok Królika.

Joanna Bator, „Rok Królika”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Joanna Bator, „Rok Królika”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok kieruje się dwoma pragnieniami: rozkoszy i opowieści. By je zaspokoić, z nikim się nie liczy i nie zważa na skutki swoich poczynań, ale kiedy posuwa się za daleko, w końcu musi zniknąć z własnego życia. Zmienia tożsamość i wygląd, opuszcza swoich dwóch kochanków. Z Warszawy wyjeżdża do Ząbkowic Śląskich – miasteczka, do którego bardziej pasuje jego dawna nazwa – Frankenstein. Wszechobecna atmosfera grozy zagęszcza się zwłaszcza w jedynym hotelu w mieście, gdzie uciekinierka postanawia wynająć pokój. Jego tajemnicza właścicielka, Wiktoria Frankowska, prowadzi w nim spa „Pod Królikiem”. Potworna tajemnica, jaka wiąże się z tym miejscem, sprawi, że Julia Mrok będzie musiała na nowo zmierzyć się ze swoją przeszłością i podjąć decyzje, które po raz kolejny odmienią jej życie.

Nie mogłam uwierzyć w to, co miałam teraz przed oczami. „Szok! Królik grozy atakuje. Nawiedzony przez duszę zmarłej właścicielki królik masakruje mieszkańców Ząbkowic Śląskich. Wywiad z pierwszymi ofiarami specjalnie dla czytelników naszej gazety”. Królik grozy z ludzką duszą! Wyzębiał się do mnie z tabloidu, który od początku leżał na stoliku, ale akurat na króliku postawiłam wcześniej wielki papierowy kubek z niedopitą kawą. Zawsze w takich miejscach ulegam idiotycznym ofertom sezonowym w rodzaju „specjalne karmelowe macchiato z solą morską i aromatyczną maliną”, a potem nie jestem w stanie wypić lepkiej od cukru mikstury, bo lubię tylko kawę gorzką i czarną. W jednej chwili wiedziałam, że muszę iść śladem królika, który ukazał mi spod kubka swój krwiożerczy pysk. Oto moja gwiazda przewodnia, nieomylny odcisk ręki opatrzności, głos z niebios krzyczący wulgarną czcionką specjalnie do mnie, bo znak, by stać się nim, potrzebuje odpowiednich okoliczności, które przypadkowi nadadzą urok i wagę przeznaczenia. Poczułam, jak coś delikatnie kliknęło we wszechświecie. Królik grozy to nie przypadek. Byłam tego pewna.

(fragment powieści)

Joanna Bator – jest pisarką, z wykształcenia kulturoznawczynią i filozofką. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, japońskiego Ministerstwa Kultury, Cannon Foundation i Japan Foundation. Za książkę Japoński wachlarz otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków. Piaskowa góra znalazła się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, a Chmurdalia nagrodzona została szwajcarską Spycher Prize. Autorka niedawno uhonorowana została Międzynarodową Nagrodą im. Stefana Heyma za pisanie o tożsamości, historii i wykluczeniu. Za Ciemno, prawie noc dostała Nagrodę Literacką Nike. Jest wielbicielką i znawczynią japońskiej kultury.

Joanna Bator, Rok Królika
Premiera: 7 grudnia 2016 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz