Nie wszystkie modlitwy są oralne

Galeria BWA / Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na wernisaż wystawy Nie wszystkie modlitwy są oralne, na której swoje prace zaprezentuje Dominik Lejman.

Dominik Lejman, „Nie wszystkie modlitwy są oralne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominik Lejman, „Nie wszystkie modlitwy są oralne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obrazy prezentowane na wystawie to prace powstałe w Berlinie w latach 2013–2015. Selekcja odwołuje się do czynności medytacyjnej, działania w powtórzeniu, formy pracy mogącej nawiązywać do pojęcia modlitwy, zważywszy że ta, nawet wypowiadana, nadal pozostaje czynnością fizyczną, „oralną”.

Naciąganie płótna na malarskie krosno, składanie spadochronu, żonglowanie czaszkami, „zanurzenie” w stosie książek, wszystkie te czynności można traktować jako „przygotowawcze”. Pojawiają się sukcesywnie na obrazach w formie projekcyjnej „zjawy”. Projekcja „duchów”, rejestracji oderwanych od siebie skrawków przeszłości, może jak każde „wywoływanie duchów” przygotować nas na nadejście przyszłości, materializując to co przed nami.

Projekcja białej ośmiornicy, amorficzna forma przypomina fałdy spadochronu zwijanego na obrazie Biały spadochron. Podobno ośmiornice mają umiejętność przewidywania przyszłości. Ora pro nobis

Dominik Lejman, 2016

Dominik Lejman – urodził się w 1969 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w latach 1989–1993 oraz w Royal College of Art w Londynie w latach 1993–1995. Od 2005 roku prowadzi II Pracownię Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych projekcji. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz projektów publicznych (m.in. stałe instalacje w szpitalach w Nowym Jorku i w Cleveland). Brał udział w wielu ekspozycjach zbiorowych, m.in. Biennale Architektury w Wenecji 2004. Laureat polskich i zagranicznych nagród, m.in. Paszportu Polityki w 2001. Pracuje i mieszka w Poznaniu oraz w Berlinie.

Dominik Lejman, Nie wszystkie modlitwy są oralne
Kurator: Zbigniew Sejwa
Od 3 grudnia 2016 roku do 8 stycznia 2017 roku
Wernisaż 3 grudnia 2016 roku, godz. 17.00
Galeria BWA / Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz