Remanent niepamięci

Pracownia Duży Pokój zaprasza na spektakl Sól Mai Luxenberg realizowany w ramach programu Scena/Debiuty.

Maja Luxenberg, „Sól” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maja Luxenberg, „Sól” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sól to spektakl nawiązujący do innego przedstawienia pod tym samym tytułem z 1970 roku, czyli ostatniego spektaklu Janka Łukowskiego, współzałożyciela Teatru STU. Za pośrednictwem teatralnych środków próbuję odtworzyć pamięć, której nie posiadam, odzyskać wspomnienia, które nie są moje oraz spotkać się z krewnym, którego nigdy nie poznałam – mówi Maja Luxenberg.

Jan Łukowski (1946–1970) – aktor, reżyser. Syn Szymona Luxenberga (Łukowskiego) i Olgi Folmer. Brat aktora Ryszarda Łukowskiego. Wujek Mai. Ukończył Wydział Aktorski PWST im. L. Solskiego w Krakowie. W 1966 roku wraz z K. Jasińskim założył Teatr STU, którego był aktorem i głównym reżyserem. Laureat studenckich festiwali teatralnych, krajowych i zagranicznych – m.in. w 1967 roku otrzymał Grand Prix na Festiwalu w Erlangen (RFN) za spektakl Pamiętnik wariata, w którym zagrał wraz z Jerzym Trelą i Mieczysławem Franaszkiem. W 1969 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii PWST w Warszawie. Od maja był również zaangażowany w Teatrze Rozmaitości (obecnie Teatr Bagatela) w Krakowie. Z jego inicjatywy w sezonie teatralnym 1969/70 na Małej Scenie działała eksperymentalna grupa Proscenium, z którą zrealizował dwa przedstawienia: Nos oraz Sól.

Maja Luxenberg – aktorka, absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie. W maju 2016 zrealizowała w Krakowie swój pierwszy spektakl Czas Połowicznego Rozpadu wg własnego scenariusza. Projekt Sól jest realizowany w ramach programu Scena/Debiuty dofinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa. Działania są częścią projektu Pracownia Duży Pokój. Kulturalna Spółdzielnia Obywatelska.

Sól, performans Mai Luxenberg 
Spektakl będzie grany trzykrotnie 2, 3 i 4 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Pracownia Duży Pokój w Warszawie

Dodaj komentarz