Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia

Witold Szabłowski to znakomity reportażysta, dziennikarz „Dużego Formatu”, autor książek Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji czy Tańczące niedźwiedzie. 30 listopada w Dworze Artusa opowie o swojej ostatniej książce zatytułowanej Sprawiedliwi zdrajcy, dotyczącej rzezi na Wołyniu.

Witold Szabłowski, „Sprawiedliwi zdrajcy” – okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Witold Szabłowski, „Sprawiedliwi zdrajcy” – okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem dziesięć tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?

Szabłowski jako pierwszy starał się znaleźć odpowiedź na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom? Reporter wyruszył na Ukrainę, aby poznać poruszające historie ludzi, którzy są ostatnimi świadkami tamtych wydarzeń. Spotkanie będzie idealną okazją do tego, aby zapytać o to jak go przyjęto, w jaki sposób rozmawiał z ludźmi i jak bardzo jest to ciężka materia do przepracowania w relacjach polsko-ukraińskich.

Witold Szabłowski | Sprawiedliwi zdrajcy – spotkanie autorskie
30 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Prowadzenie: Tomasz Pasiut
Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR