• 2016-11-30

Druga grupa

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Krakowskiego i Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie zapraszają na wystawę Druga Grupa: Jacek Maria Stokłosa, Lesław Janicki i Wacław Janicki.

„Druga grupa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Druga grupa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Drugą Grupę założyli w 1967 roku. Grali wtedy razem u Tadeusza Kantora w spektaklu Kurka Wodna. Lesław i Wacław jako Chasydzi z Ostatnią Deską Ratunku, Jacek jako Groźny Żołnierz. Znali się jeszcze ze szkoły. Jacka do Krzysztoforów przyprowadziła ciotka, aktorka przedwojennego Cricot-u. On przyprowadził tam swoich przyjaciół, Braci.

Pierwsze działanie we trzech miało miejsce w Krzysztoforach. Był to happening Jod. Brało w nim udział kilkadziesiąt osób. Zachował się afisz, fotografie, zapisany na szpuli bardzo nasycony dźwięk zdradzający potęgująca się, gorąca atmosferę zdarzenia.

Organizatorzy pokażą m.in. kolor Druga Grupa. Taki, jakiego nie ma w próbnikach, stworzony na zamówienie. Nie wiadomo dokładnie, w jakich powstał okolicznościach, ale został wyprodukowany przez szacowną krakowską firmę Karmański w nakładzie 120 tubek. Ujawnione zostanie też kilka momentów, w których Druga Grupa poszukiwała gestów totalnych i pracowała konceptualnym skrótem. Takich, o których jeden z członków II Grupy Krakowskiej – a działo się to w warszawskiej Galerii Foksal – powiedział, że decyzja, do jakiej jest prowokowany, należy do gatunku tych, z którymi zostaje się do końca. Całość latem w Cricotece. Teraz początek.

Druga Grupa: Jacek Maria Stokłosa, Lesław Janicki i Wacław Janicki
Kuratorka: Ewa Tatar
Koordynacja: Anna Batko, Aleksander Włodyka
Od 25 listopada do 18 grudnia 2016 roku
ZPAF Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz