Martwa natura według Aldony Mickiewicz

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza od 30 listopada na wystawę Aldony Mickiewicz pt. W istocie rzeczy.

Aldona Mickiewicz, „W istocie rzeczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aldona Mickiewicz, „W istocie rzeczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chociaż martwa natura jako temat znana była już w sztuce starożytnej, to jej termin (stilleven, „ciche życie”) pojawił się dopiero pod koniec XVII wieku. Kojarzona najczęściej z blaskiem pięknych przedmiotów, potrafiła być również przestrogą nawołującą świat do opamiętania. Portretowane przedmioty skrywały emocje i pełniły rolę „progu”, za którym jest jeszcze wiele do opowiedzenia.

W sposób wyjątkowy dla sztuki polskiej istotę rzeczy kreuje Aldona Mickiewicz, której prace malarskie i rysunki będzie można oglądać od 30 listopada w Muzeum Górnośląskim. W swej twórczości Mickiewicz jest jak alchemik, który bada świat ludzi zamknięty w przedmiotach przez człowieka porzuconych, zniszczonych, zużytych. Choć dostają dzięki artystce swoją „drugą szansę” i mogą ponownie zaistnieć, nie służą już swemu pierwotnemu celowi, stają się teraz współczesną wersją rozpowszechnionego w sztuce motywu z Księgi Koheleta – przemijającego piękna.

Debiut Aldony Mickiewicz przypadł na lata 80. XX stulecia – okres niezwykle ważny, ale też wyjątkowy w historii rodzimej sztuki, tak jak wyjątkowa była i pozostaje do dziś twórczość malarska i rysunkowa artystki. Warsztat dawnych mistrzów stanowił dla niej inspirację – wzór, który postanowiła kontynuować w swoich pracach.

Na wystawie W istocie rzeczy pojawią się prace pochodzące z trzech ostatnich dekad (począwszy od tych z lat 80. do najnowszych, powstałych w 2016 roku) – z okresu, w którym nieustannie materia i czas dominują w twórczości Aldony Mickiewicz. Prezentowane dzieła ukażą głębię symbolu zamkniętego w wydawałoby się tylko martwej naturze, wynikające ze świadomości i postrzegania sensu sztuki. To m.in. prace z cykli: Et in Arcadia Ego – nawiązujące do motywów ikonograficznych sztuki nowożytnej, Paramenty – ukazujące przedmioty, które ze względu na „zużycie” przestały pełnić swoją funkcję, Arka – gdzie głównym „bohaterem” jest przywieziona z Kresów blaszana wanna.

Aldona Mickiewicz – urodziła się w 1959 roku w Oświęcimiu. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w latach 1979–1984 studiowała w pracowniach prof. Tadeusza Brzozowskiego, prof. Zbyluta Grzywacza oraz prof. Stanisława Rodzińskiego, w którego pracowni uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W latach 80. uczestniczyła w Ruchu Kultury Niezależnej, w 1986 r. przebywała na stypendium artystycznym w Rzymie. Wspólnie z Tadeuszem Borutą w latach 1992–1993 wykonała obrazy ołtarzowe w byłym klasztorze sióstr benedyktynek w Monte San Savino we Włoszech. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz państwowych w kraju i za granicą, były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Dział Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu od trzech lat przygotowuje wystawy poświęcone artystom związanym z Ruchem Kultury Niezależnej. Cykl Niezależna sztuka polska lat 80. Przeszłość/teraźniejszość otwarła w 2013 roku monograficzna wystawa ukazująca pięćdziesiąt lat drogi twórczej prof. Stanisława Rodzińskiego. Dwa lata później na ekspozycji Poza oficjalnym obiegiem zaprezentowane zostały prace kilkunastu twórców działających w tzw. drugim obiegu. Przemiennie realizowane pokazy o charakterze zbiorowym i indywidualnym mają – w założeniu kuratora wystaw – umożliwić zrozumienie różnorodności artystycznych wypowiedzi oraz uwolnić twórców ze sztucznie wykreowanych schematów. Wystawa prac Aldony Mickiewicz jest trzecią wystawą z tego cyklu.

Aldona Mickiewicz, „W istocie rzeczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aldona Mickiewicz, „W istocie rzeczy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aldona Mickiewicz, W istocie rzeczy
Kurator: Agnieszka Bartków
Od 30 listopada 2016 roku do 28 lutego 2017 roku
Wernisaż: 30 listopada 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Dodaj komentarz