• 2016-11-29

Moniuszko – Pieśni vol. 2

25 listopada odbyła się premiera płyty Michała Dembińskiego i Jolanty Pawlik Moniuszko – Pieśni vol. 2.

„Moniuszko – Pieśni vol.2” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Moniuszko – Pieśni vol.2” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Moniuszko – Pieśni vol. 2 to druga płyta z autorskiego wydawnictwa Jolanty Pawlik – pianistki i producentki płyt (w tym nagrodzonej Grammy Night in Calisia). Pierwsza płyta z tego cyklu z wyborem pieśni na mezzosopran w wykonaniu Elwiry Janasik ukazała się w 2014 roku i została bardzo dobrze przyjęta przez słuchaczy i krytyków. Na drugiej płycie z tego cyklu usłyszymy wybór pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu młodego, wybitnie utalentowanego śpiewaka Michała Dembińskiego (bas).

Szesnaście wybranych pieśni, od jednominutowych miniatur wokalnych (Wyjazd na wojnę i Piosnka żołnierza) do wielozwrotkowych pieśni (Stary kapral oraz ballada Dziad i baba) – to niezwykłe bogactwo wątków. Połowa utworów podejmuje temat wojny i żołnierskiego rzemiosła (ballada Trzech budrysówPieśń wojenna, Czarny krzyżyk, Korale, Kozak).

Drugi obszerny blok utworów to Treny do poezji Jana Kochanowskiego. Moniuszko wybrał cztery Treny (III, V, VI, X), obrazujące różne stadia narastającej rozpaczy ojca po śmierci dziecka. Na szczególną uwagę zasługuje potraktowanie przez niego tekstu literackiego – kunsztownie ułożonego, pełnego epitetów i porównań, apostrof i pytań retorycznych. Moniuszko podporządkował przebieg fraz muzycznych i zmienny nastrój – podziałowi treści na fragmenty stanowiące całość myślową. W rezultacie powstały pieśni o formie przekomponowanej, niezmiernie rzadkiej w ówczesnej muzyce polskiej.

Program płyty zawiera też piękny erotyk do słów Mickiewicza (Sen) i… niespodziankę. Oto Prząśniczka w wykonaniu basa! W booklecie płyty oprócz polskich tekstów pieśni zamieszczone są przekłady na cztery języki (angielski, rosyjski, japoński i chiński). To nierymowane, „przezroczyste” tłumaczenia, dokonane prostym współczesnym językiem. Wszystkim osobom pracującym przy wydaniu tego albumu zależy, aby wybitna romantyczna liryka wokalna Moniuszki dotarła do melomanów na całym świecie. Nagrań dokonano w Studio Koncertowym Polskiego Radia im.W. Lutosławskiego w Warszawie.

Michał Dembiński Jolanta Pawlik | Moniuszko – Pieśni vol. 2
Premiera: 25 listopada 2016 roku
Pawlik Relations

Dodaj komentarz