• 2016-11-29

Reykjavík ’74

Premiera spektaklu Reykjavík ’74 Marty Sokołowskiej w reżyserii Katarzyny Kalwat odbędzie się 1 grudnia na Scenie na Zapleczu.

„Reykjavík ’74” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Reykjavík ’74” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace nad Reykjavík ’74 w reżyserii Katarzyny Kalwat rozpoczęły się w czerwcu i w tym czasie aktorzy i twórcy mieli okazję pracować także warsztatowo podczas Festiwalu Sopot Non-Fiction, a ostatnio w trakcie wyjazdu do Reykjavík, gdzie twórcy analizowali i badali miasto, kulturę i okoliczności morderstw. Na Islandii powstał także plakat oraz trailer autorstwa Tomka Tyndyka. Przez cały czas trwania prób do dyspozycji twórców był Jacek Godek, aktor i tłumacz literatury islandzkiej.

Rok 1974. W Islandii w tajemniczych okolicznościach ginie dwóch mężczyzn. Ich ciał nigdy nie odnaleziono, a w wyniku budzącego wiele kontrowersji, poszlakowego śledztwa do morderstw przyznaje się sześć młodych osób, które później wielokrotnie odwołują swoje zeznania. Po sensacyjnym procesie sąd wymierza surowe kary, w tym pierwszą w historii sądownictwa islandzkiego karę dożywocia.

Poprzez wnikliwe badania i własne śledztwo, twórcy spektaklu podejmują temat ludzkiego umysłu i pamięci, w którym fikcja i wyobrażenia mieszają się z rzeczywistością.

Katarzyny Kalwat | Reykjavík ’74  
1 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Dodaj komentarz