Mistrzowie komiksu

Art Agenda Nova w Krakowie zaprasza na wystawę Krzysztofa Gawronkiewicza i Grzegorza Janusza DwukropekDwukropek to tytuł niekonwencjonalnej wystawy dwójki czołowych twórców polskiego komiksu: rysownika Krzysztofa Gawronkiewicza i scenarzysty Grzegorza Janusza. Projekt stanowi kontynuację opublikowanej przez obu autorów książki Kwintesencja – eksperymentalnej opowieści graficznej wpisanej w formułę liberackiego artbooka.

„Dwukropek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dwukropek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

O ile Kwintesencja stanowiła ironiczną refleksję na temat twórczości literackiej, Dwukropek odnosi się bezpośrednio do świata sztuki. Autotematyczny komiks site-specific Gawronkiewicza i Janusza pełni rolę wizualnego tekstu kuratorskiego, wpisanego w architektoniczną ramę dwóch przestrzeni, funkcjonujących w obrębie tego samego budynku: galerii sztuki oraz komiksowej księgarni.

Czerpiąc estetyczne inspiracje zarówno z minimalizmu sterylnego white cube’a, jak i z barokowej erozji miejskich murów, wystawa łączy tradycję sztuki konceptualnej z komiksową fantastyką. Dwukropek przerzuca pomost między egalitarnym rynkiem wydawniczym a elitarnym artworldem, otwierając obie te przestrzenie dla nowej publiczności.

Krzysztof Gawronkiewicz (ur.1969) – grafik i twórca komiksów. Debiutował w 1989 r. na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą. Prezentował swoją twórczość na wystawach m.in. w Berlinie, Brukseli, Paryżu, Lizbonie, Wiedniu, Kioto. Wspólnie ze scenarzystą Dennisem Wojdą powołał do życia serię Mikropolis, a w kooperacji z Grzegorzem Januszem stworzył albumy Esencja i Romantyzm. Oba tytuły opublikowano na rynku frankofońskim, a Esencję uhonorowano nagrodą Grand Prix Pierwszego Europejskiego Konkursu Komiksowego (organizowanego przez wydawnictwo Glenát i telewizję Arte) oraz nominacją na festiwalu w Angoulême. Na tamtejszym rynku wydawniczym opublikowano także dwa inne tytuły: Achtung Zelig! do scenariusza Krystiana Rosenberga (wyd. Casterman) i Powstanie wg tekstu Marzeny Sowy (wyd. Dupuis. Aire Libre). Książka Krzesło w piekle, zawierająca zbiór krótkich i średnich metraży komiksowych jest swoistym podsumowaniem twórczości autora i zarazem pokłosiem cyklu monograficznych wystaw m.in. w Galerii Bielskiej BWA oraz BWA Zielona Góra. W wyniku współpracy z Grzegorzem Januszem światło dzienne ujrzało wydawnictwo zatytułowane Kwintesencja, będące punktem odniesienia dla wystawy Dwukropek.

Grzegorz Janusz (ur. 1970) – autor opowiadań i scenariuszy komiksowych. W 1991 r. zadebiutował miniaturą literacką w czasopiśmie dla dzieci „Fantazja”, a jego pierwszy komiks ukazał się w 1995 r. w „Nowej Fantastyce” (Ratman spotyka Van Gogha, rys. Tomasz Niewiadomski). Publikował także w „Playboyu”, „Misiu”, „Machinie”, „Spirou”, „Lampie”, „Czasie Fantastyki” oraz w polskich i niemieckich antologiach. W 2003 r. zwyciężył razem z Krzysztofem Gawronkiewiczem w Europejskim Konkursie Komiksowym. Nagrodzony album Esencja ukazał się w 2005 r., a dwa lata później na rynek we Francji i w Polsce trafiła jego kontynuacja zatytułowana Romantyzm. W 2009 r. wydano album Tragedyja płocka (rys. Jacek Frąś), a w 2010 r. album Wykolejeniec (rys. Berenika Kołomycka) oraz zbiór opowiadań dla dzieci „Misiostwo świata”. Rok 2011 przyniósł dwa albumy komiksowe do scenariuszy Janusza: Czasem (rys. Marcin Podolec) i Tymczasem (rys. Przemysław Truściński). W roku 2015 ukazał się album Kwintesencja (rys. Krzysztof Gawronkiewicz). Jego teksty były tłumaczone na angielski, francuski, niemiecki, czeski, rosyjski, litewski i serbski; współpracuje z najwybitniejszymi polskimi rysownikami.

Jakub Woynarowski (ur. 1982) – interdyscyplinarny artysta, designer i niezależny kurator. Absolwent i wykładowca ASP w Krakowie. Autor projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Swoje ilustracje i komiksy publikował w czasopismach, takich jak „Art&Business”, „Autoportret”, „Dialog”, „Ha!art”, „Kronos”, „Lampa”, „MOCAK Forum” oraz w międzynarodowych magazynach „Kuš” i „KomiksFEST! Revue”. Współautor publikacji Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama (2011) i Corpus Delicti (2013). Autor opowieści graficznych The Story of Gardens (2010), Manggha (2010), Nietoty (2014) i Martwy sezon (2014). Redaktor serii Literatura Wizualna w Korporacji Ha!art. Współtwórca Małego Instytutu Polskiej Ilustracji. Laureat Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (2007). Autor koncepcji artystycznej wystawy w Pawilonie Polskim podczas 14. Biennale Architektury w Wenecji. Otrzymał Paszport „Polityki” za rok 2014 w kategorii sztuk wizualnych. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w Polsce oraz w Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, w Czechach, na Słowacji, Litwie, Ukrainie, w Izraelu i Japonii.

Dwukropek, Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz
Kurator: Jakub Woynarowski
Od 25 listopada 2016 roku do 10 stycznia 2017 roku
Art Agenda Nova w Krakowie

Dodaj komentarz